Viva Cuba, hasta la victoria siempre! KÜBA (14-22 Ekim 2022)

Viva Cuba, hasta la victoria siempre!

KÜBA

14-22 Ekim 2022

Havana – Vinales – Pinar del Rio – Trinidad – Santa Clara – Domuzlar Körfezi – Cienfuegos – Cuave Del İndio – Artemisa – Las Terrazas  

Sözde özgürlükler ülkesi Küba… Küba’nın asi çocuğu Havana. Yüzümde patlayan okkalı bir şamar. Beynimi kemiren milyon tane “neden” diye başlayan soru. Hüzün taşan cam gibi gözler. “Yok”un ne olduğunu bilen ve çözümünü üreten acayip yürekler. Salsayla can bulan, Rom’la keyiflenen, tütünle hafifleyen bedenler.

Havana’yı Küba’nın diğer kentlerinden ayırıp da dillendirmek gerek. Hatta Unesco’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı eski Havana’nın dışarıya göstermelik süslenmiş püslenmiş yenilenmiş bir iki caddesini de ayırmalı. Ayırmalı ve öyle hakkını vermeli Havana’nın ve Havana’da yaşayan her Kübalının.

Kapısı kırık, panjuru yarım, pencere demirleri pastan çürümüş evlerin terk edilmişliğini tam kabullendiğim anda, açık pencereden dışarı uçuşan kenarı yırtık dantel perde ya da paslı demirlerin arasına tutturulmuş tele asılı rengi uçmuş bir bez parçası, evdeki hayatın varlığını anlatan sessiz çığlığın ta kendisi…”

Bir kez daha Asya, Avrupa, Afrika ve Kızılderili kültürlerinin karışımını ulusal bilinciyle harmanlamış, merakla birlikte eğlence duygusunu da beraberinde getiren Karayipler’in en büyük adası, süprizlerle birlikte KÜBA’ya gidiyoruz. Zorlaşan hayat şartlarında yeniden yolunu bulmaya çalışan Küba’nın farklı yüzlerini görmeye gidiyoruz.

Barok etkili kiliseleri, yıkık ama gösterişli binaları, 1950’lerin klasik Amerikan arabaları, kırmızı çatılı evleri, puroları, dansları, sokak yaşamlarıyla rengarenk bir ülke KÜBA.

“Viva Cuba, hasta la victoria siempre!

PROGRAM:

14 Ekim 2022 Cuma:  İSTANBUL – HAVANA

Türk Hava Yollarının 02.10 daki   İSTANBUL HAVANA direk uçuşu ile yolculuğumuza başlıyor ve cuma günü Havana yerel saati ile 07.45’te Havana’ya varıyoruz. Bizi karşılayan aracımızla konaklayacağımız evlere yerleşiyoruz. Kısa bir dinlenmeden sonra  kenti görmeye çıkıyoruz.  Aracımız bizi  Park Central, Prado, Katedral Meydanı’na bırakıyor.  Eski Havana sokaklarını ve Armas Meydanı ve Obispo Caddesini geziyoruz. Ernest Hemingway’in müdavimi olduğu barlar sokağında dolaşacağız.  San Fransisco de Asis Kilisesi, Mercaderes Caddesi, Casa de Arabe müzesini ve Plaza de San Francisco Meydanını, ressam atölyelerini, rom ve puro dükkanlarını da göreceğiz.  Akşam yemeğimizi yedikten sonra konaklayacağımız evimize dönüyoruz.

ve serbest zamanda isteyen misafirler salsa dersi alabilir diğer misafirler ile Havana akşamının tadını çıkaracağız. Akşam yemeğimizi dışarıda alıyoruz.

Konaklama HAVANA

15 Ekim 2022 Cumartesi 2022 – HAVANA

İlk durağımız Devrim Meydanı. Burada 109 metrelik yüksekliğiyle dikkat çeken (Küba devriminin ilk gerçek adımlarını 1800’lü yılların ikinci yarısında atmış devrimci, yurtsever ve şair) José Martí Anıtı ve Müzesi ve devasa Ché Guevara duvarıyla kolayca farkedilen İçişleri Bakanlığı Binasını göreceğiz.  Morro Kalesi ve Liman ziyaretlerinin ardından öğle yemeğimizi yedikten sonra  Puetro Caddesindeki Atatürk Büstünü göreceğiz. Sonrasında yine kentin sokaklarını yürüyerek geziyor ve Havanalıların gerçek yaşamlarına tanıklık ediyoruz.

Akşam yemeğimizi güzel bir mekanda aldıktan sonra sokak eğlencelerine katılabiliriz.

Konaklama HAVANA

16 Ekim 2022 Pazar  – HAVANA- CIENFUEGOS -TRINIDAD

Sabah kahvaltıdan sonra aracımızla Trinidad’a yola çıkıyoruz, Yolda ilk durağımız Cienfuegos.  Aracımızla Punta Gorda mevkine yola çıkıyoruz. İspanyol, Fransız ve Arap mimari ögelerin etkisindeki yapıların buluştuğu bu bölgede bir yürüyüş yapıyoruz.

José Martí Parkı, Arco de Triunfo-Zafer Taktı, Tomas Terry Tiyatrosu, Purícima Concepción Katedrali, Hükümet Sarayı göreceklerimiz arasında Ardından Trinidad’a varıp evlerimize yerleşiyoruz. Sonrasında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer alan Trinidat’ı dolaşmaya çıkıyoruz. Plaza Mayor’dan gezimize başlıyoruz. Santísima Katedrali, Casa de la Música, Casa de la Trova, Romantizm Müzesi, Park Cespedes ve ressam atölyeleri göreceklerimiz arasında. Akşam yemeğimiz Trinidat’ta keyifli bir mekanda.

Konaklama : TRINIDAD

17 Ekim 2022 Pazartesi – TRINIDAD

Kahvaltıdan sonraTrinidad kasabasında ve çevresinde dolaşmayı sürdürüyoruz. Trinidat’ta kolonyal dönemin yüksek tavanlı, yüksek kapılı ve pencereli evlerinin bulunduğu sokakları dolaşırken sürprizlerle karşılaşacağız. Resimler, hediyelik eşyalar, salsa barlar, müze evler bizi bekliyor.Öğle yemeğinin ardından Karaip Denizine girmeye gidiyoruz,

Akşam üzeri yine güzel Trinidad sokaklarındayız. Akşam yemeğinin ardından Casa de la Musica’da dans edip müzik dinleyeceğiz.

Konaklama TRINIDAD

18 Ekim 2022 Salı  – TRINIDAD-SANTA CLARA-HAVANA

Kahvaltının ardından aracımızla yola çıkıyaruz. Geçmişte şeker kamışı tarlasında çalışan köleleri gözlemek amacıyla yapılmış ve vadiye hakim konumdaki Manaca Iznaga kulesini ziyaret edeceğiz. Burada Kübalı kadınların emeği ile yapılan beyaz işler hanımların ilgisini çekecek. Ardından Santa Clara’ya doğru yola çıkıyoruz ve Ché Guevara mozolesini ziyaret ediyoruz. Burada devrim anıları ve Ernesto Guavera’nın eşyaları ile dolu salonda duygulu zamanlar geçireceğiz. Ardından Havana’ya doğru yola koyuluyor ve evlerimize geri dönüyoruz… Tekrar otele yerleştikten sonra akşam yemeğimizi otelde alıp dileyen arkadaşlarımızla Havana gecesini yaşamak için merkeze iniyoruz.

Konaklama : HAVANA

19 Ekim 2022 Çarşamba  HAVANA – PINAR DEL RİO – VINALES  

Kahvaltı sonrası Pınar Del Rio ve Viñales’e hareket ediyoruz ve yaklaşık 3 saatlik yolculuktan sonra Pinar del Rio’da dünyada ender görülen kaya yapısı ve  Evrim teorisinin resmedildiği dünyanın en büyük kaya resmini, Mural de la Prehistoria’yı görüyoruz. yemyeşil doğası ile ünlü Vadi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış. Bu eşsiz vadide bütün sebzesini üreten organik çiftlik evinde yöresel yemeğimizi alıyoruz. Ardından  Cueva del Indio mağarasına giderek bot tur yapıyor ve sonrasında kaliteli tütünlerin üretildiği Vadideki atölyelerde puro üretiminin inceliklerini görüyoruz. Akşama doğru Vinales’teki evlerimize yerleşiyoruz.

Konaklama VINALES

20 Ekim 2022 Perşembe   VINALES – HAVANA

Kahvaltının ardından yola çıkacağız. Pınar Del Rio’nun merkezinde açık pazarı gezecek ve Havana’ya doğru yolumuza devam edeceğiz. Kente vardıktan sonra öğle yemeğimizi yiyor ve kentteki son alışverişlerimizi tamamlıyoruz. Akşam yemeğinin ardından evlerimize geçip yola çıkmadan önceki toparlanmalarımızı yapıyoruz.

Konaklama HAVANA

21 Ekim 2022 Cuma   HAVANA İSTANBUL 

Kahvaltının çok erken kahvaltının ardından  09.10 da kalkacak uçağımız için havaalanına geçiyoruz ve Carakas aktarmalı İstanbul uçuşunu bekliyoruz. Caracas’ta bekleme süremiz 90 dakika.

22 Ekim 2022 Cumartesi İSTANBUL

Yerel saatle sabah 08.30 da İstanbul’a varıyoruz.

Konaklama:

Kübalıların yabancı konuklar için düzenledikleri özel evlerde konaklama
(casa Particular)

Havana 4 gece
Trinidad 2 gece
Vinales 1 gece

Ulaşım:

Programımız uçak dahildir. Türk Hava Yolları ile yapılmaktadır.

Gezi Ücreti:

Erken Ödeme Fiyatı : 1.880 EURO Uçak dahil

Bu fiyat 10 Mayıs tarihine kadar geçerlidir. Bu tarihten sonra aşağıdaki fiyatlar geçerlidir. 

11 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli fiyatlar 

Nakit Ödeme Fiyatı: 1.980 EURO THY Uçak dahil 
Kredi Kartına Tek Ödeme           :  2.220 EURO THY uçak dahil
Kredi Kartı Fiyatı  (3 Taksit)       : 2.250 EURO THY  uçak dahil
Kredi Kartı Fiyatı  (6 Taksit)       : 2.280 EURO THY uçak dahil
Ödeme ve İptal koşulları:
Seyahatinizde seyahat Sağlık Sigortası ile sigortalısınız. İsteyen katılımcılarımız mücbir sebeplerden dolayı katılımcının geziyi iptal etmesi durumunda gezi bedelinin %70 ine kadar olan kısmını iade alabildiği İPTAL teminatının dahil olduğu poliçeyi tercih edebilirler. Bu sigortanın fiyatı 14 Euro’dur ve ilk ödeme ile birlikte ödenir. Sigortanın belirttiği iptal koşulları içerisinde hastalık veya acil sebeplerden iptal etmek durumunda kalan katılımcılarımızın ödemeleri yine poliçenin belirttiği şekilde iade edilir.  Poliçede belirtilen aciliyetlerin dışında bir sebeple iptallerde aşağıdaki koşullar geçerlidir.
1. Ödeme : 10 Mayıs’a kadar 600 Euro – 10 Mayıs’tan sonra olan iptallerde 300 Euro yanar.
2. Ödeme : 10 Temmuz’a kadar  600 Euro – 10 Temmuz’dan sonra olan iptallerde 600 Euro yanar.   kalan ödeme bir başka yurt dışı gezisine aktarılır.
3. Ödeme : 10 Eylül’e kadar kalan ödeme.  Bu tarihten sonraki iptallerde gezi bedelinin %70 i yanar kalan kısım bir başka geziye aktarılır.
* İptal eden kişi ancak yerine gidecek birisini bulursa gezi bedeli tam olarak iade yapılır.
* 7 gece 8 gün
* Fiyatlar iki kişilik odada kişi başı fiyatıdır.
* Nakit ödemede % 6 indirim uygulanmıştır.
* Tek kişi konaklamalar için single farkı 250 EURO’dır.
* Bütün kredi kartlarına tek çekim yapılır.
* Taksitler World Card Kredi Kartlarına uygulanır.
* 5-12 Yaş arası çocuklara, 2 büyük yanında kalmak koşuluyla % 10 indirim uygulanır.
* Kayıt yapıldıktan sonra ilk ödeme ile birlikte geziye kesin kaydınız gerçekleşir ve Hizmet/Satış sözleşmesini her iki taraf da kabul etmiş olur.
Ücrete dahil olanlar:
7 Gece otel konaklama,
7 sabah kahvaltısı,
Ören yeri ve müze girişleri,
Havana’daki taksiler hariç transferler,
Rehberlik hizmetleri,
Belirtilen seyahat sigortaları,
Gezi kitapçığı.
Ücrete dahil olmayanlar :
Akşam yemeği,
Öğle yemekleri,
Otellerde alınan ekstralar,
Vize ücretleri, kişisel harcamalar.

GEZİMİZ ZAYENDE Travel Agency- TURSAB A 5937 TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

Kayıt ve rezervasyon başlamıştır..

Görüşmek dileğiyle,

Bilgi ve Rezervasyon:

İletişim: Yüksel Altun – 0533 344 28 02

E-posta: myuksel.altun@gmail.com

Gezi Rehberi:
·         Küba, Türkiye saatine göre 7 saat geridir.
·         Resmi ve konuşulan dil İspanyolcadır.
·         Yıllık ortalama sıcaklık 28 derecedir.
·         Küba gün boyunca sıcak olduğu için yazlık kıyafetler kullanılır, ancak akşam eğlencelerinde şort dışında kıyafetler giymeleri uygun olur.
·         Küba’da EURO bozdurabilirsiniz. Döviz bozdurmayı banka ya da havaalanında değil dış piyasada yapmalısınız.
·         Amerikan Doları getirmeniz önerilmez, gereksiz yere yüksek komisyon ödemek zorunda kalabilirsiniz.
·         Küba’da artık PESO kullanılıyor.
·         Alışveriş merkezlerinde, restoranlarda ve otellerde VISA/Master Kart geçerlidir ancak komisyon oranı %12 civarındadır.
·         Küba’dan Türkiye’yi sabit hatlardan aramak için +119 alan kodu kullanılmakta, Türkiye’den Havana’yı aramak için ise yerel aramalarda 00 537 alan kodu kullanılmaktadır.
·         Telefon ve internet için yerel operatörden SİM kart alabilirsiniz.Kesintisiz internetiniz olacaktır.
·         Elektrik, 110 Volt ve 220 Volt kullanılmaktadır. Ancak mutlaka farklı priz girişlerine uygun fişler getirin.
·         Faturasız puro almanızı önermiyoruz. Ancak 2 kutu faturasız puro gümrükten geçer, fazlasına gümrükte el koyabilirler.
·         Faturalı purolarda ise, Casa del Habano’dan veya fabrika satış dükkanlarından kişi başı 2000 €’ya kadar alışveriş yapabilirsiniz. Yüklü miktarda puro almanız durumunda Havaalanından çıkarken FATURAYI yanınızda bulundurmalısınız, muhakkak kontrol edilecektir.
·         Küba’da suç oranı çok düşüktür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, koruyucu hekimlikte birinci, pek çok tıp dalında da ön sıralarda yer alan Küba’da Bulaşıcı hastalıklar çok ender görülür veya yoktur. Küba vatandaşları için sağlık hizmetleri eğitim de olduğu gibi ücretsizdir. Türkiye’nin pek çok sağlık alanında kullanılan bebek aşıları, Küba’dan temin edilmektedir.
·         Covid önlemleri yüksek seviyededir. Sokaklarda ve kapalı yerlerde herkes maskeli. Bu konuda çok kontrollüler.
·         İklim, ılımlı subtropik bir iklimi vardır. Kısa kış dönemlerinde Kuzeyden gelen soğuk rüzgarlarla serinler, fakat bu rüzgarlar uzun süreli değildirler ve sıcaklık 20 derecenin altına düşmemektedir. Gece ve gündüz sıcaklıkları sahillerde iç kısımlara oranla daha az değişiklik gösterirler. Ülkenin doğusu, batısına kıyaslandığında daha sıcak bir iklim sergilemektedir.
·         Bitki ve Hayvanlar ; Küba’da bulunan bitki örtüsü çok zengin ve çeşitlidir. Yaklaşık sekiz bin tür bulunmaktadır. Milli ağaç sayılan palmiye ağacını Küba’nın genelinde görmek mümkündür. Küba’nın özelliklerinden bir tanesi de zehirli veya insan sağlığına zarar verebilecek hayvan türlerinin olmamasıdır. Adayı çevreleyen sularda çoğu yenilebilir yaklaşık 900 balık türü yaşar.

Tags: , ,

Yorumunuz

Top