Sonbahar Fotoğraf Gezilerimiz – 2022

Bu sonbahar DÜŞPATİKASI TURİZM bizler için 2 farklı rota öneriyor. Benim Fotoğraf danışmanlığımda yapılacak gezilerimiz 4-6 KASIM tarihlerinde yapılacak.

Talebe göre iki rotadan biri tercih edilecektir. Özel grup olarak her iki gezi de farklı tarihlerde düzenlenebilir.

Gezilerimiz 2 gece konaklamalı 3 gündür.

FOTOĞRAF DANIŞMANI: Yüksel ALTUN, AFIAP

GEZİMİZ DÜŞ PATİKASI TURİZM (BELGE NO: 8657) TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

Kayıt ve Rezervasyon: 0212 975 08 75

www.duspatikasi.com

SİNOP – KASTAMONU

Sonbahar gezimizde; Karadeniz’in kollarında, yeşilin ve mavinin buluştuğu bir şehre; Sinop’a gidiyoruz. Türkiye’nin Orta Karadeniz Bölümünde Boztepe Burnu üzerine kurulmuş, aynı bölgede içerisinde doğal liman olma özelliğini taşıyan tek ilimiz.

Karadeniz Bölgesinin tek doğal limanı olma özelliğini elinde bulunduran Sinop bu özelliğinden dolayı ilgi çektiği ve yerleşime uygun olduğu için geçmişine bakıldığında şehre ilk yerleşimin Tunç Çağına kadar uzandığı görülüyor.

Sinop geçmişten bugüne kadar, “Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı” gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve bu nedenle de günümüze kadar pek çok kültürel değeri ulaştırmayı başarmış.

Şehrin bugünkü ismini almasına dair iki teori bulunuyor. Bunlardan ilkine göre şehir adını Tanrı Apollon’un kızı Sinope kurucusu olduğundan dolayı ondan alıyor. İkinci varsayıma göre ise şehir ismini Amazon kraliçesi Sinope’den alıyor.

Sonbaharda renk değişimlerinin, şelalelerle birlikte en iyi fotoğraflandığı Sinop Erfelek Tatlıca şelaleleri, Bektaşağa Göleti, Sarıkum Gölü, muhteşem gün batımı ile İnceburun Feneri, Akliman ve Hamsilos koyu ve tabi ki Tarihi Sinop Cezaevi fotoğraflayacağımız önemli yerler olacak.

Erfelek Şelaleleri, Erfelek ilçesi Tatlıca Köyündedir. Aynı vadi içinde sıralanmış 28 irili ufaklı şelaleden oluşmuştur. Bu güzelliği ile dünyada bir benzeri yoktur. Dar ve 2 km uzunlukta bir vadi içinde, şelaleler kenarında, kayın ormanları içinde yapılacak 2 saatlik yürüyüş oldukça zevkli ve heyecanlıdır.

Erfelek Şelalelerinden sonra ikinci gün ziyaret edeceğim Tarihi Sinop Cezaevi 1999 yılında kapatılarak, müze haline getirilmiş.  Üç yanı denizle çevrili tarihi kale içinde yer alan cezaevinin tarihçesi 4000 yıl önceye dayanıyor. Evliya Çelebi seyahatnamesinde buradan bahsetmektedir. İç kalenin resmi olarak hapisane olarak kullanımı 1887. Sinop Cezaevi birçok şair, sanatçı, politikacının kaldığı yerdir. Sabahattin Ali ve birçok ünlü ismin yolu buradan geçmiştir…

İnce Burun Fenerinde günbatımı – Sinop

Sinop sonrası Kastamonu’ya hareket ediyoruz. Valla Kanyonu, Ilıca şelalesi, Horma Kanyonu, Azdavay – Çatak Kanyonu buradaki rotalarımız olacak. Akşam İstanbul’a dönüşe geçiyoruz.

Küre dağları ve kanyonlar

PROGRAM VE BİLGİLER

YEDİGÖLLER – AMASRA – SAFRANBOLU – YENICE ORMANI

Sonbaharın en güzel yaşandığı yakın bölgelerden Yedigöller, Amasra, Safranbolu, Yenice Ormanına(Eğriova göleti, Keltepe 1900..) gidiyoruz.

Yedigöller, 7 tane gölden oluşan, her bir gölün yeraltı akışları ile birbirine bağlı olduğu, içerisinde çeşitli bitkilerin, ağaçların yer aldığı, kocaman yemyeşil bir tabiat parkı. Milli Park içerisinde bulunan göller, Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl, Sazlıgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl… Sonbaharın renk cümbüşü sizleri bekliyor.

Batı Karadeniz Bölgesinde, Bartın iline bağlı bir ilçe olan Amasra, denizden alınıp karaya verilen balıkların, doğadan alınıp insana verilen nimetlerin kapısını hep açık tutmaya çalışan insanların kentidir.

Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı bağımsız adalarına sahip, 3000 yıllık tarihi, ağaç işçiliği ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları ile Batı Karadeniz bölgesinin en gözde turizm mekanlarından biridir.

Türkiye’nin güzelliklerinden olan Yenice Ormanları, Karabük il sınırları içerisindedir. Her mevsim gidilebilecek bir yer olan Yenice Ormanları, özellikle sonbahar’da renk cümbüşüyle karşılar bizleri..

 

PROGRAM VE BİLGİ

 

Amasra

 

GEZİMİZ DÜŞ PATİKASI TURİZM (BELGE NO: 8657) TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

TEL: 0212 975 08 75

www.duspatikasi.com

Safranbolu

Safranbolu

Safranbolu

Safranbolu

Yenice Ormanları

Tags: , , , , , , ,

Yorumunuz

Top