Çiçek Çocuklar Ülkesi NEPAL

“Çiçek Çocuklar Ülkesi NEPAL” ‘e , eğlenceli bir seyahat, farklı kültürleri tanıma ve uygulamalı fotoğraf eğitimine ne dersiniz?

60’lı yılların Çiçek Çocukları Katmandu’yu keşfettikten sonra burayı özgürlük ülkesinin başkenti ilan etmişler, aşk ve barış sloganlarını mistik rüzgarlara katıp tüm dünyaya yaymışlardı.

Bir yandan Cat Stevens’ın şarkılarını söylerken bir yandan da serbestçe kullandıkları esrar ve Marihuana’nın etkisiyle Himalayalar’ın yükseklerine doğru uçuşa geçiyorlardı.

75’te Nepal kapılarını hippilere kapattıktan sonra Himalayalar’ın yükseklerine çıkmak, dağcılara kaldı.

Annapurna ve Himalayaların karlı zirveleri gün doğumlarında karşıdan izlemek, Katmandu Vadisinde sarayların, meydanların arasında dolaşıp, stupalarda, tapınaklarda törenleri,

sırtını dağlara yüreğinin orta yerini göllere vermiş Pokhara’da aylaklık yapmak, dünyanın bütün ateş böceklerini bir aradaymış gibi görmek, pirinç tarlaları arasındaki köylerde yürüyüşler yapıp kamp yapmak da bize…

Bir kez daha yolumuzu Nepal’e çeviriyoruz. Kathmandu vadisindeki kent ve köyleri gezdikten sonra Himalayaların eteklerinde hafif trekking, kamp ve gerçek köy yaşamlarına tanıklık etmeye gidiyoruz.

Gezimiz Zayende Turizm ve Yüksel Altun’un fotoğraf danışmanlığında yapılacaktır.

PROGRAM 

1 Nisan 2019 Pazartesi İSTANBUL KATHMANDU

Kathmandu yolculuğumuzu THY ile kesintisiz uçuşuyla gerçekleştireceğiz. 31 Mart gecesi saat 23.00 da ATATÜRK HAVA LİMANI’nda buluşuyor ve 00.45 ‘teki uçuşla  Katmandu’ya hareket ediyoruz.

10.25 te Kathmandu’da  Havaalanı’na varıyoruz. Çıkış işlemlerimizi tamamladıktan sonra otelimize transferimiz yapılıyor. Kentin en can alıcı yerindeki otelimize yerleştikten sonra kenti gezmeye başlıyoruz.

Thamel’den  Durbar Meydanı’na doğru yürüyoruz.  Kentin can damarı iki bölgeyi dolaşıyoruz ilk gün. Stupa’lar, küçük tapınaklar, rikshaw’lar, sokaktaki insanlar, satıcılar akıl almaz bir hareketlilik içerisinde hem çok farklı bir kültüre alışmaya çalışıyor hem de fotoğraflarımızı çekiyoruz.

Akşam yemeğimizi Kathmandu’da güzel bir mekanda yiyoruz.

Konaklama : Kathmandu

2 Nisan 2019 Salı … KATHMANDU SWAYAMBHUNATH BAKHTAPUR PASHUPATHINATH 

Gün doğarken Hindu ve Budist tapınaklarının bir arada olduğu ve maymunlar tapınağı olarak da bilinen Swayambhunath tapınağına gidiyoruz.  Kathmandu vadisini tepeden izleyeceğimiz bu tapınakta Budist ve Hindu’ların bir arada tapındıklarını göreceğiz. Buradaki küçük dükkanlarda soluklanırken singing bowl, çanlar ve başka meditasyon araçlarını alabileceğiz.

Sabah törenlerini gördükten ve tapınağı gezdikten sonra rotamızı Bakhtapur’a çeviriyoruz. Adanmışlar Kenti anlamına gelen Bhaktapur çömlekçilik, hasırcılık ve kağıtçılık alanında ünlenmiştir. Kentin meydanlarında gezip çömlekçiliğin ve hazırcılığın geleneksel üretim alanlarını göreceğiz. Tipik bir Newari şehrinin bütün özelliklerini taşıyan Bhaktapur Nepal’in en büyük hazinelerinden biridir.  Öğle yemeğimizi bu mekanda aldıktan sonra yolumuzu ölülerin yakıldığı kutsal Bugmati Nehri kıyısındaki Pashuhatinath Tapınağı’na çeviriyoruz. Burası tamamen bizleri başka dünyalara götürecek.

Akşam yine Kathmandu sokaklarındayız.

Swayambhunath: Dünya’nın en esrarengiz yerlerinden biri olan Swayambhunath Budist Tapınağı 2000 seneden fazla bir süredir Katmandu Vadisi’ne bakan bu tepede bulunuyor. Swayambhunath, “kendiliğinden yaratılmış” anlamına geliyor.

Ana yapının çevresine yıllar boyunca yapılan yeni binalar ve eklentilerle birlikte bir stupalar ve pagodalar mozaiği oluşmuş. Ana yapı tuğla ve kilden inşa edilmiş büyük bir yarımküre. Hemen üstünde gümüş yaldızlarla kaplanmış bir bölüm ve küçülerek yükselen çemberlerden oluşan sivri bir kule bulunur. Yapının dört tarafına Buda’nın “her şeyi ve her yeri gören gözleri” resmedilmiş.

Bhaktapur: Bhadgaon olarak da bilinen Bhaktapur, denizden 1401 metre yüksekliktedir. Ortaçağ sanat ve mimarisine ev sahipliği yapan kent aynı zamanda Bertoluchi’nin Küçük Buda’sının yaşadığı yerdir. Şehir, midye kabuğu şeklindedir.

Pashupatinath: Kısa bir yürüyüşle Şiva-Pashupatinath tapınağına geçilir. İki katlı altın çatısı ve gümüş kapısı olan tapınak Newari mimarisinin en güzel yapılarından biridir. Kutsal Bagmati Nehrinin kenarına kurulmuştur. Tapınağın içine sadece Hindular girebilir. Ziyaretçiler Bagmati Nehri’nin doğusundaki yamaçtan tapınağı seyrederler.  Pashupati’nin kelime anlamı “hayvanların efendisi” dir. Kutsal nehri geçince, dekore edilmiş anıtlar sırasının üstünde “Slashmantak veya Mrigasthali Ban(dağ)”ı görünür. Efsanelere göre Lord Şiva tanrılardan kaçmak için antilop şeklin girerek burada yaşamış.

Ölü yakma törenlerinin yapıldığı bu kutsal alanda her zaman bir törene tanıklık etmek mümkün. Aynı zamanda turistik Saduların da cenneti.

Konaklama : Kathmandu

3 Nisan 2019 Çarşamba … KATHMANDU BOUDDHANATH 

Sabah gün doğarken otelden ayrılıyor ve Tibetlilerin kolonisi halindeki Bouddhanath’a geliyoruz. Gün doğumundan itibaren hem Budistlerin hem Hinduların birlikte yaptıkları ritüellere tanıklık edecek, budist tapınaklarını ve okullarını gezeceğiz. Arada güzel teraslardan birinde kahvaltımızı edip gezmeye devam edeceğiz. Ardından açılan dükkanlarda küçük alışverişlerimizi yapıp Katmandu’daki otelimize döneceğiz.

Öğlen yemeğini güzel bir yerde yedikten sonra Kathmandu sokaklarında dolaşmaya devam ediyoruz.

Akşam yemeğimiz yine çok keyifli bir mekanda olacak.
Bouddhanth: Bu devasa ve çok eski Stupa, Nepal’in en özgün yapılarından biridir ve dünyadaki en büyük Budist Tapınak olarak bilinir. İnsanlar Dolpo ve Mugu’dan aynı zamanda Tibet’ten, Hindistan’dan ve Bhutan’dan ziyaret için gelirler.

Baudhanath Stupası dört bir tarafındaki Buda’nın her şeyi gören gözleriyle birlikte, Kasyapa’dan yani, önceki zamanın Buda’sından kalanları da saklamaktadır. Stupa, 100 metre çapındadır ve sekizgen temel üzerine bina edilmiştir. İçinde beşinci yüzyılda Lichichivi Kralı Mana Deva tarafından yaptırılan dua çarkları bulunan stupa, 36 metre yüksekliğindedir. Bu kulenin üstünde “Buda’nın gören gözleri” ve aydınlanma sürecininin, sadakatin, şefkatin, bilmenin ve nirvananın sembolü olan kule yükselir.

Konaklama : Katmandu

4 Nisan 2019Perşembe … KATMANDU  POKHARA

Sabah iç hat uçuşumuzla erken saatte Pokhara’ya uçuyoruz. Yaklaşık 1 saatlik uçuştan sonra Pheva Gölü kıyısındaki Pokhara’ya ulaşıyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Zaman kaybetmeden Pokhara sokaklarına çıkıyoruz. Katmandu’nun daha küçüğü ve daha çok trekçilerin önemli bir konaklama noktası.

Pek çok trekking turu buradan hareketle başlar.  Pheva Gölü’nde botla gezerek gölün ortasındaki küçük adaya ve üstündeki tapınağa gidilir.

Konaklama : Pokhara

5 Nisan 2019 Cuma … POKHARA –  DUMPUS

Sabah gün doğumunda Pokhara’yı taa en tepelerden izleyen Peace Stupa’ya çıkıyoruz. Harika bir gün doğumundan sonra otelimize gelerek kahvaltımızı ediyor ve Pokhara’dan aracımızla köylerin ve pirinç tarlalarının arasından geçerek Dhampus’a doğru yol alıyoruz. Ardından köyde kısa bir yürüyüş yaparak kamp alanımıza ulaşıyoruz. İnanılmaz etkileyici dağ manzarası ve vadilerle iç içe konaklayacağımız bu kampta gece bütün güzelliği ile bizimle olacak. Gece kampta konaklıyoruz.

Konaklama : Dampus Lodge

6 Nisan 2019 Cumartesi … POKHARA – DUMPUS

Bugünümüzde sabah gün doğumu ile uyanıp inanılmaz etkileyici görüntülere tanıklık ediyoruz. Annapurna silsilesi üzerindeki gün doğumunu izledikten sonra kahvaltımediyouz ve çevre yürüyüşleri ile köyleri geziyor ve fotoğraflıyoruz.

Konaklama : Dampus Lodge

7 Nisan 2019 Pazar … DAMPUS POKHARA KATHMANDU

Kampımızda sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra ayrılarak Pokhara’ya iniyor ve öğlen uçağı ile Kathmandu’ya dönüyoruz.

Konaklama : Kathmandu

8 Nisan 2019 Pazartesi … KATMANDU

Katmandu ile bu ikinci buluşmamızda kahvaltıdan sonra yapmak istediklerimizi yapıyor tekrar gitmek istediğimiz yerlere gidiyoruz. Hem fotoğraf çekmek için bol zamanımız hem de alışverişlerimizi tamamlamamız için sonsuz seçeneklerimizin tadına varıyoruz.

Konaklama : Katmandu

9 Nisan 2019 Salı … KATMANDU İSTANBUL

Kahvaltı sonrası saat 10.00 da otelimizden ayrılarak Kathmandu Havaalanına gidiyoruz. 12.05’teki uçuşumuzla İstanbul’a dönüyoruz. 17.25 te İstanbul’a varıyoruz.

KONAKLAMA

Kathmandu – 5 gece – Kathmandu Thamel Eco Resort
Pokhara – Hotel Barahi- 1 gece – 4 yıldız
Kamp – 2 gece iki gün

ULAŞIM Uçakla: 

THY uçuş bilgileri:

Gidiş: 1 Nisan 2019 Pazartesi 00.45 İSTANBUL Atatürk Havaalanı kalkış, 10.30 KATHMANDU varış TK726

Dönüş: 9 Nisan 2019 Salı 12.05 KATHMANDU kalkış, 17.25 İSTANBUL AHL varış TK727  

GEZİ ÜCRETİ

Nakit Ödeme Fiyatı :    1.180EURO + UÇAK

Kredi Kartına Tek Ödeme: 1.250 EURO +  UÇAK

Kredi Kartı Fiyatı (3 Taksit): 1.340 EURO +  UÇAK

Kredi Kartı Fiyatı  (6 Taksit): 1.430 EURO +  UÇAK

* Fiyatlar iki kişilik odada kişi başı fiyatıdır.
* Nakit ödemede %15 indirim uygulanmıştır.
* Tek kişi konaklama 280 EURO
* Tüm kredi kartlarına tek çekim uygulanır.
* Taksitler yalnızca World Card Kredi Kartına uygulanır.

Ödeme ve iptal koşulları:

  1. ödeme 20 Ağustos’akadar 200 Euro. 20 Ekim’e kadar yapılan iptallerde tam iade yapılır.
  2. ödeme20 Ekim’ekadar 200 Euro . Bu tarihten sonraki iptallerde 200 Euro yanar
  3. ödeme20 Aralık’akadar 300 Euro.  Bu tarihten sonraki iptallerde 300 Euro yanar
  4. ödeme20 Ocak’a kadar 300 Euro. Bu tarihten sonraki iptallerde 500 Euro yanar.
  5. ödeme20 Şubat’a kadar kalan ödeme. 1 Şubattan itibaren olan iptallerde kesinlikle iade yapılmaz. Ancak katılımcı kendi yerine bir başka kişiyi kayıt ettirirse her zaman tam iade yapılır.

Ücrete dahil olanlar :

Rehberlik, Fotoğraf danışmanlığı
Nepal’de ara ulaşımlar, transferler.
Kathmandu’da 4 yıldızlı otelde oda / kahvaltı konaklama
Katmandu’da bir akşam yemeği, Nepal müziği ve dansları.
Kathmandu’da rehberli geziler, müze ve ören yeri giriş ücretleri.
Katmandu Pokhara Katmandu uçak bileti
Pokhara’da 4 yıldızlı otelde oda/kahvaltı konaklama
Dhampus kampta lodge’larda konaklama
Kampta 3 öğün yemek
Aşçı, taşıyıcılar ve rehber Şerpaların ücretleri ve sigortaları
Yurtdışı Seyahat sigortası

Ücrete dahil olmayanlar : 

İstanbul – Kathmandu – İstanbul uçak bileti .
Otel konaklamaları sırasında öğle ve akşam yemekleri.  (Ortalama 10-15 EURO – 15-20 USD arası içki hariç gayet iyi bir yemek yenebilir. %23 KDV ve Servis ücreti dahil)
Otel ekstraları, kişisel masraflar, yoldaki yemek ve içecekler
Kişisel sağlık sigortası,
Vize (Kapıda vize alınıyor 25 USD)
Yurtdışı çıkış harcı
Bahşişler (Bütün gezi için 25 EURO – 30 USD.)

REHBER BİLGİLERİ

YOLCULUK TARZI
Bu yolculuklarda amaç seyahat kültürünü geliştirmek, doğa, tarih ve kent gezisi yapmaktır. Yolculuk sırasında günlük yaşam katılımcılarla birlikte üretilir. Turistik turlardan farklı olarak gidilen yerlerdeki  tarihe, coğrafyaya ve kültüre daha içerden tanık olma şansı bulunur. Seyahat kültürünün gelişmesi ve katılımcıların kendi sınırlarını fark etmeleri amaçlanır. Her katılımcının kendi yolculuğunu yapabilmesine olanak sağlanır.
UNUTMAYIN
* Çakı, çakmak, matara, el feneri, şapka, fular, mayo, polar, gore-tex, rüzgarlık, panço yağmurluk, bir yolcunun daima yanında bulunması gereken malzemelerdir.
Hafif giysiler, termal veya yün iç giyim. Trekking’de kullanacağınız polar, gore-tex, panço yağmurluk gibi özel kıyafetlerinizi Katmandu’dan alabileceğinizi unutmayın. Özellikle trekking sırasında kullanacağınız yedek t-shirtlere ihtiyacınız olacaktır.
* Gizli cüzdan: Her türlü kaybolma ve çalınma riskine karşı paranızı ve pasaportunuzu taşımanızın en güvenli yolu, giysilerinizin içinde tutacağınız gizli cüzdanlardır.
* Varsa düzenli kullandığınız ilaçlar ve vitamin, güneş kremi, nemlendirici
* Yürüyüşlerde kullanacağınız sağlam bir yürüyüş ayakkabısı. Yeni alacaksanız yola çıkmadan önce mutlaka yeterince kullanıp ayağınıza alıştırın.
* Fotograf makinesi – video kamera – bol film, yedek hafıza kartı, pil, şarj aleti
* Aşılar konusunda hassas olmalısınız. Hepatit A testi yaptırın ve gerekiyorsa aşısını yaptırın. Çok seyahat eden biriyseniz Hepatit B aşınızın Türkiye içinde bile yapılmış olması gerekmektedir. Bunun dışında dilerseniz uzakdoğu seyahatlerinde sarı humma aşısı yaptırabilirsiniz. Bu aşının 10 yıllık geçerliliği vardır.
* Yanınıza yalnızca gerekli olan eşyalarınızı alın. Unutmayın aldığınız her fazla eşya size artı yük getirecektir. Değerli eşya ve takılarınızı, kullanmayacağınız banka ve çeşitli tanıtım kartlarınızı lütfen evde bırakın.
* Pasaportunuzu bize vermeden önce lütfen kontrol edin. Eksik ve yırtık sayfa bulunmamalı, gezinin bitiminden sonraki 6 ay için geçerli olmalı.

Tags: , ,

Yorumunuz

Top