SHAHZADEH N. İGUAL ve YÜKSEL ALTUN ile TASUA ve AŞURA ZAMANI İRAN (25 Temmuz – 3 Ağustos 2023)

SHAHZADEH N. İGUAL ve YÜKSEL ALTUN ile TASUA ve AŞURA ZAMANI İRAN (25 Temmuz – 3 Ağustos 2023)

 

TURİZM TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

 

Sizleri, eşsiz güzellikleriyle dolu, Unesco Tarih Mirası listesinde sayısız eser ve yapılarıyla, İran fotoğraf ve kültür gezimize davet ediyoruz. Isfahan, Yezd, Şiraz, Tahran şehirlerinin yer aldığı gezimizde tüm izinler acentamız tarafında alınacaktır. Yezd şehrinde Tasua ve Aşura seramonilerinini törenlerin içinden özel izinlerle fotoğraflayacağız. İranlı Sosyolog-Yazar Shahzadeh N. İgual ile birlikte bölgelerin sanat ve kültürünü, edebiyat ve hikayelerini birlikte yaşayacağız. En güzel otellerde konaklayacağımız bu özel programı kaçırmayın.

“Çok uzun yıllar olmuştu birbirimizi görmeyeli. İran’dan gittiğinde ben daha yedi yaşındaydım. Onu uğurladığımız an hafızamda dün gibi tazeydi. Ağlamıştım çantasına sarılıp ve gitmesin diye yalvarmıştım…

Onu aramak için cep telefonumu çantamdan çıkardım. O günden bu güne büyümüştüm, çok büyümüştüm o gideli beri. Hiçbir göğün altına sığamayacak kadar büyümüştüm hem de. Ne zaman doğduğumu unutacak, ne vakit kocadığımı anımsamayacak kadar büyümüştüm ben. Tanır mıydı beni? Çocukluğumdan beri buğulu bakan gözlerimden, anneanneminkine benzeyen ellerimden, çenemdeki küçük benimden tanır mıydı? Belki sesimden! Yok yok, savrulmuşluk kokan nefesimden ya da hasretlerin hapsolduğu bedenimden tanırdı belki. Ama tanırdı beni, emindim. Dede ocağının biriciği, ecelin gölgesinde evcilik oynayan o minik kızı tanırdı elbet.

Evet, tanırdı beni vatan vatan bakan gözlerimden, yarım kalan sözlerimden tanırdı beni. Elimde tuttuğum annemin hırkasından, koluma taktığım teyzemin çantasından tanırdı belki de…”

Rolls Royce’u Taramışlar Baba  – Shahzadeh N. İgual

Kadîm Bir Medeniyete Yolculuk Başlasın…

25 Temmuz Sabah uçuşu ile İstanbul – Tahran

  1. Gün (25 Temmuz) Tahran’a varış. İsfahan’a transfer.

İsfahan, Nisf-i Cihan,

yani dünyanın yarısı…

Güzellikleriyle dillere destan bu şehrin her köşesinde tarih ile karşılasmak mümkün.

Bir dönem Selçukluların başkenti olan,  dünyanın ikinci en büyük antik meydanı Nakş-i Cihan Meydanı’nı kalbinde sakkayan, seramiklerin, firuzelerin gün ışığıyla dans ettiği Lütfullah Cami’nin büyüleyici kubbesine hayat veren, minyatürün anavatanı bu akılçelen şehirden tarihi boyunca görüp büyülenen pek çok gezgin gibi siz de etkileneceksiniz…

Tahran’dan İsfahan’a aynı gün transfer sonrasında günbatımı ve akşam antik köprüler gezisi.

Konaklama: İsfahan

  1. Gün (26 Temmuz)

“Binlerce yıllık yaşına bakmadan hâlâ çekici bir kadın gibiydi bu şehir. Yorulan ama zinhar yaşlanmayan…

Mehtapla vuslat için saçlarını tarar gibi, Nakş-ı Cihan’ıyla dünyaya hava atar gibi, Siosepol Köprüsü’nü16 gerdanlık misali boynuna takar gibi, Zâyenderûd’un serin suyunda yüzünü yıkar gibi, Çehel Sütun Sarayı’nın güz çiçeklerini saçına takar gibi, adına yazılan gazellerle şarkılarla gurur duyar gibi, şehirlere de sırılsıklam âşık olunduğunu doğrular gibi, geceye hazırlanıyordu İsfahan…”

İsfahan’ın Gözyaşları – Shahzadeh N. İgual

İsfahan şehir turu, Selçuklu Cami, Nakş-i Cihan Meydanı, Lütfullah Cami , Antik Kilise bugünkü rotamızda olacak.

Konaklama: İsfahan

  1. Gün (27 Temmuz) Yazd’e hareket.

Şii Âleminde büyük önem taşıyan Tasûa ve Aşûra matem seremonilerinin de başkenti olarak kabul edilen bu büyüleyici şehrin hafızanızda yer edeceği kesin…

Bugün Tasûa günü, özel çekim izinleri alınan, şehirdeki seremonileri fotoğraflayacağız.

Konaklama: Yezd

  1. Gün (28 Temmuz)

Zerdüştlerin kutsal şehri, Çölün İncisi lakaplı Yezd, adını Sasani İmparatorluğu döneminde almıştır. Mimarisi ve kültürü hem İslam öncesi hem sonrası dönemlerde ehemmiyet taşır…

İran’a gidip Yezd’e uğramamak, bu ülkenin kadîm tarihinden büyük bir parçaya dokunmamak demektir.

Programımıza Yezd’de devam ediyoruz. Aşûra gününde aldığımız özel izinlerle merasimi ve Garipler Gecesi seremonilerini izleyip fotoğraflayacağız.

Konaklama: Yezd

  1. Gün (29 Temmuz)

Fahadan Kerpiç Kasabası, Emir Çakmak Meydanı, Sessizlik Kuleleri ve Zerdüşt Kutsal ateşinin yandığı Ateş Tapınağı ile dünyaya  yayılmış haklı bir şöhret sahip olan Yezd, cihan gezginlerinin vazgeçilmez durağıdır…

Fahadan Kerpiç Kasabası,  Zerdüşt Ateş Tapınağı , Emir Çakmak Meydanı bugünkü çekim rotalarımızda yer alıyor.

Konaklama: Yezd

  1. Gün (30 Temmuz)

Persepolis, Şiraz’ın 70 km kuzeydoğusundadır. Pers İmparatorluğu’nun başkenti olan Persepolis MÖ 6. Yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı 1. Darius tarafından kurulmuştur. Tahta çıkan kralların inşa ettiği çok sayıda anıtsal yapıya sahip Persepolis, UNESCO tarafından Dünya Miras listesine 1979 yılında dahil edilmiştir.

Sabahın erken saatlerinde Yezd şehrindeki son durağımız olan Sessizlik Kuleleri ziyaretinden sonra Şiraz, Persepolis’e doğru hareket edeceğiz.

Konaklama: Şiraz

  1. Gün (31 Temmuz)

“Bir gün yolun bu şehre düşerse, bizi ziyaret eyle,

Zira bizim bahçemiz dünya ziyaretçilerinin uğrak yeri olacaktır ”

Hafız-ı Şirazi

Şiirin, şairlerin, aşk ile bülbülün şehri Şiraz…

Cyrus’ın, Darius’un, Zerkses’in hüküm sürdüğü Persepolis Antik Şehri’ne ev sahipliği yapan Şiraz, Milat öncesi ve sonrasına ait pek çok tarihi alanı içine sığdırır.

Pers İmparatorluğu’nun izlerinden Elam Uygarlığı’nın rölyeflerine, üzüm bağlarından Kaşkay Göçebeleri’ne, Renkleri ile dünyaya ün salan Pembe Cami’nden Antik Çarsısı’na İran’a gelen gezginleri bambaşka bir duygu ile tanıştırır Şiraz.

Sa’adi Şirazi ile Hafız-ı Şirazi Bahçeleri’nin bu şehirde olması sebebi ile de İran ve  dünya edipleri için özeldir Şiraz.

“Aşka benzetirim ben güzel şehirleri. Neden bilmem ama İsfahan, Şiraz gibi şehirlere yazılan yüzlerce şiirden belki de. Etkilenmiş miyim dersin? Ne bileyim ama böyle hissediyorum…”

İsfahan’ın Gözyaşları – Shahzadeh N. İgual

Şiraz şehir gezisi, Nasir-ol Molk (Pembe) Cami, Narenjestan Sarayı , Hafız-ı Şirazi Bahçeleri, Vekil Bazaar

Konaklama:  Şiraz

  1. Gün (1 Ağustos)

Şiraz – Tahran (iç hatlar)

Tahran’da Fars Edebiyatının mimarı ile kopmayan bağı (Sohbet  Shahzadeh İgual)

Şehrin kuzeyini güneyine bağlayan, Ortadoğu’nun en uzun yolu, eski adıyla Pehlevi, Devrim sonrası ismi ile Veliasr Caddesi ile, Elbruz dağlarının eteklerinden kentin köşe bucağına akan su yollarıyla, bilmem kaç asırlık çınarları, birkaç  yüzyıllık saraylarıyla, eski kuzey çarşısı, yapay gölü ve sizi hayrete düşüren nefis kafeleri ve ödüllü parklarıyla  Tahran, Qajar Hanedanı döneminde İran’ın payitahtı ilan edildi.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarına, çetin  depremlere, Irak-İran Savaşına ve yüzyılın en büyük üçüncü devrimine tanıklık etti.

Qajarlar ve Pehleviler’in esas  ikamet vilayeti olan Tahran, halen İran’ın siyaset, sanat, kültür ve ticaret merkezidir…

Konaklama: Tahran

  1. Gün (2 Ağustos)

Müzeler Şehri lâkaplı Tahran’ı keşfetmeye devam ediyoruz: Niyavaran Sarayı , Sinema Müzesi , Tahran Kuzey Çarşı gezisi, Gülistan Sarayı, Azadi Kulesi, başkentte gezeceğimiz yerler arasında.

“Doğduğum şehri de, annemi de hatta babamı da ne kadar özlemişim meğer.Tahran’da yol aldıkça, depreşti sanki gurbet yaralarım. Annesini görünce ağlayan minik kız çocuğu gibi ben de atıvermiştim kendimi şehrimin kollarına

ve ağlıyordum sesli sesli! Yıllar sonra Tahran’a sesimi duyurmak istercesine, “Bak ben geldim” dercesine ağlıyordum. Kızılır mı şehirlere? Evet, ben kızıyordum. Karşılıksız aşka tutulmuş bir kadın gibi, maşukuna kızar gibi kızıyordum ben de Tahran’ıma…”

Tahran’ın Kırmızı Sirenleri

Shahzadeh N. İgual

  1. Gün (3 Ağustos) Havalimanına transfer

Tahran – İstanbul

Gezi Bedeli:

Nakit: 1200 Euro

Tek kişi farkı: 300 Euro

KK ile 6 taksitte ödeme: 1260 Euro

Uçuş bilgileri:

Gidiş 25 Temmuz 2023
Mahan Air 10.55 İstanbul Havaalanı

Dönüş 3 Ağustos 2023
Mahan Air 19.00 Tahran IK Havaalanı

Bilet almadan önce iletişime geçiniz lütfen.

Programa dahil olanlar:

✅ 4 ve 5 yıldızlı otel OK konaklamaları

✅ Konforlu otobüsle şehirler arası ulaşım

✅ Müze ve Ören yerleri girişi

✅ Seremoniler alanında VIP hizmet

✅ Türkçe bilen yerel rehber

✅ iç hatlar uçak bileti

✅ Edebiyat sohbetinde çay veya kahve ikramı

✅ Yolcu sigortası

Programa dahil olmayanlar:

❌ İstanbul-Tahran ve Tahran-İstanbul uçak biletleri

❌ Öğle ve akşam yemekleri

❌Yezd jeep safari ve Yıldız pozlama

SHAHZADEH N. İGUAL (Yazar-Sosyolog)

Tahran’da doğdu. İran – Irak Savaşı’na, Tahran’da ilköğretim çağındaki bir çocuğun gözüyle tanıklık etti. 90’lı yılların başında annesi ve kız kardeşleriyle Türkiye’ye geldi.

Orta öğretimini ve Sosyoloji eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra dünyayı gezmeye başladı. Tüm topraklara ayak bastı. İpek Yolu’nda uzun bir yolculuğa çıktı.

Ortadoğu Dinleri hakkındaki tezini yıllar boyu süren yolculukları sırasında yurtdışında tamamladı. Tematik gezilerde uzmanlaştı. Çoğu İran’da yayınlanan sosyolojik makale ve yayınlara imza attı. İran sinemasından çok sayıda örneğin aralarında bulunduğu eserleri Farsçadan Türkçeye çevirdi.

Shahzadeh N. İgual, kendisi için yabancı bir dil olan Türkçe’yi okul yıllarında öğrendi. Türkçe dilinde edebi eserler veren ilk ve bugüne dek tek yazar. İgual’in ilk romanı eleştirmenler tarafından; çok katmanlı, kimi zaman otobiyografik, İran halkının İran İslam Devrimi öncesi ve sonrası samimi hikâyelerini tarihi gerçekler ile güçlü bir şekilde birleştiren eserler olarak nitelendiriliyor. İgual’in romanı “Tahran’ın Kırmızı Sirenleri” 2017’de, ikinci romanı “Rolls Royce’u Taramışlar Baba” 2018’de, üçüncü romanı “İsfahan’ın Gözyaşları” ise 2020’de yayınlanmıştır.

Shahzadeh N. İgual’in uzun araştırmalar yaparak İkinci Dünya Savaşı’nın hüzünlü hikayelerinden birini kaleme aldığı “Adı Mercan” isimli yeni romanı ise Mayıs ayında raflara dizilmeyi bekliyor..

“İran’ın Dünü ve Bugünü” adlı orijinal seminer konseptiyle, İran’ın tarihi ve aktüalitesi üzerine sosyoloji, etnografya, gelenekler, kültür ve tarih mirası, edebiyat ve yolculuklar üzerinden İran’ı dinleyicilerine aktaran İgual’in davet edildiği salonlar arasında İstanbul, Akdeniz, Ege, Dicle ve Pamukkale gibi üniversiteler, birçok Rotary ve Lions kulüpleri, Türkiye Yazarlar Sendikası, Galatasaraylılar Derneği, İstanbul Rehberler Odası gibi sivil toplum kuruluşları, Setur gibi saygın seyahat acenteleri, Fransız Kültür Merkezi, muhtelif akademiler ve Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı gibi kültürel kurumlar yer alıyor.

İgual, saygın seyahat acentelerinin kültür turlarında seçkin gruplara İranlı bir sosyolog ve yazar olarak eşlik ediyor, anavatanının en önemli değerlerini gezginlerle paylaşıyor, onlar için seminerler, edebiyat söyleşileri ve özel etkinlikler düzenliyor. Türkiye basınında Shahzadeh N. İgual’in romanlarına ve kültür edebiyat etkinliklerine sıklıkla yer veriliyor.

“İran Edebiyat Turu” konseptini tasarlayıp ilk kez gerçekleştirmenin gururunu yaşayan İgual, “İran Edebiyat ve Sanat Buluşmaları” adlı konseptini de hayata geçirerek Ayşe Kulin, Nedim Gürsel ve Tuna Kiremitçi gibi önemli yazarları, düzenlediği İran gezilerinde İran edebiyatı ve kültürü ile yakından tanıştırdı. Bu edebiyat yolculukları gerek Türkiye gerekse İran medya ve sanat ortamında önemli yankı buldu. İgual İran’da, aynı zamanda dostu olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın seminarist olarak katıldığı seçkin yolculuklara da liderlik etti.

2018’de yazıp, prodüksiyonunu da üstlendiği “Bir Gecede Binbir Gece Bin Şems, Bir Celaleddin” adlı tek kişilik müzikal şiir gösterisinin prömiyeri Okan Bayülgen’in davetiyle Dada Salon sahnesinde yapıldı.

2022 yılında “Bir Gecede Binbir Gece, Bin Şems, Bir Celaleddin” müzikali İran’dan gelen ünlü müzisyenlerle Zorlu PSM’de gerçekleştirildi.
2022 yılının Kasım ayında Pers Mitolojisi’nden kesitlerden oluşan “Bir Gecede Binbir Gece, Bin Şems, Bir Celaleddin”in özel gösterimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) sanatseverlerle buluştu.

Shahzadeh N. İgual antik ve çağdaş Pers edebiyatından incelikle seçilmiş şiir ve destanlardan parçaları sahnede Farsça ve Türkçe seslendirirken, Mevlana ve Şems’in buluşmasını anlattığı 2. bölümü izleyicilerin beğenisini doruğa çıkardı.

İran’ın komşu ülke Türkiye’ye tanıtılması için gösterdiği üstün çaba ve başarı nedeniyle, İran İslam Cumhuriyeti tarafından bir nişanla şereflendirilen İgual, İranlı Sanayici ve İşadamları Derneği İSİAD tarafından da ödüle layık görüldü. Türkiye’de ve İran’da Shahzadeh N. İgual’den Kültür ve Edebiyat Elçisi olarak söz edilmesi, yazara haklı bir onur yaşatıyor.

Shahzadeh N. İgual Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi, İstanbul ve Madrid’de yaşıyor, yeni romanları, tiyatro oyunları ve yepyeni projeleri üzerinde çalışıyor.

Shahzadeh N. İgual’in tüm eserlerini alfakitap.com adresinden temin edebilirsiniz.

 

YÜKSEL ALTUN (Fotoğrafçı-Eğitmen)

İstanbul’da doğdu. ODTÜ mezunu. 2000 yılında ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneği’nde Özcan Yurdalan’dan aldığı Temel Fotoğraf Eğitimi ile amatör fotoğraf çalışmalarına başladı.

2001 Yılında İFSAK Doğa Fotoğrafı Grubu ve atölyesi ile İFSAK-İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’ne üye oldu. İFSAK ve TFSF-Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Yönetim Kurullarında görev aldı. İFSAK Yönetim Kurulu’nda Genel Sekreter, Sergi ve Gösteri, Gezi birimleri sorumluluğu yaptı. Eğitim birimine katıldı. Türkiye’nin ilk fotoğraf Bienali, “İFSAK 1. Fotoğraf Bienali” ve “Genç Fotoğrafçılar Festivali” Yönetimde olduğu dönem yapıldı, komitelerde yer aldı.

21 yıl finans ve bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda çalıştı. Fotoğraf çalışmalarına 2006 yılından beri profesyonel olarak devam ediyor. “Dersaadet ve Üç İstanbul: Suriçi, Galata, Eyüp, Üsküdar” konulu ilk kişisel sergisini 2006 yılında açtı. 2007 yılında kurulan Fotoğraf Atölyesi’nin kurucu ortakları arasında yer aldı.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Bölümü’nde 2007-2010 yılları arasında Yüksek Lisans yaptı. Aralarında Prof. Sabit Kalfagil, Prof. Barbaros Gürsel, Prof. Güler Ertan’ın olduğu değerli hocalardan ders aldı.

Fotoğrafları, projeleri; ulusal ve uluslararası çeşitli yarışmalarda ödüller aldı.

ODTÜ İstanbul Mezunları Derneği, İFSAK, FOTOĞRAFMETRE ve FOTON Fotoğraf Derneği üyesi.

2018-19 yılları arasında FOTOĞRAFMETRE YK Başkan Yrd.

2012 yılında kurucuları arasında yer aldığı DÜFOD üyesi ve eski başkan yardımcısı.

“Fotoğraf Atölyesi” ve “Renkli Makara” nın kurucuları arasında yer aldı.

Fotoğraf Atölyesinde; Çerkez Karadağ, Merih Akoğul, Prof. Özer kanburoglu, Altuğ Oymak gibi değerli hocalarla atölye çalışmalarını koordine etti.

2012 yılında FOTOGRAFİNE Fotoğraf ve Çekim Merkezini kurdu. Buradaki etkinliklerde değerli fotoğraf sanatçılarını konuk etti, atölyeler, projeler yaptı.

Serbest fotoğrafçı olarak, Kurumsal ve Bireysel danışmanlık ve çekim faaliyetlerini sürdürmekte.

2012 yılında AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı) ünvanını aldı.

2021 yılında Gezginfoto ile birlikte, İbrahim Zaman, Coşkun Aral, Ercan Arslan, Adem Meleke hocalarımızın katkılarıyla “Anlar, Mekanlar, Hikayeler” fotoğraf kitabını çıkardı.

Gezginfoto Dergisinde Fotoğraf teknik yazıları yazmaktadır.

Tags: , , , ,

Yorumunuz

Top