DOĞU EKSPRESİ İLE KARS (2-6 Mart 2020)

İLİÇ- KARANLIK KANYON – ERZİNCAN – ERZURUM – KARS – ANİ – ÇILDIR GÖLÜ- BOĞATEPE KÖYÜ

2-6 Mart 2020 TREN’le gidiş – Uçakla dönüş

Gezimiz 18 kişi ile sınırlıdır!

Masal gibi bir yolculuğa çıkıyoruz. İstanbul’da YHT ile başladığımız tren yolculuğumuz Ankara’dan itibaren Doğu Ekspresi gezi treni ile sürüyor ve  Kars’ta sonlanıyor. Kar altındaki Anadolu’yu baştan sona geçerken masalsı bir coğrafyanın içinden geçeceğiz. Trenin 3 saat durduğu İliç, Erzincan, Erzurum duraklarında araçlarımızla kenti gezme şansımız da var. Tren yolculuğu uzun sürecek. Bu süre içerisinde hem eğlenceli bir yolculuk yapacak hem de yolculuğu fotoğraflayarak iyi bir çalışması gerçekleştirebileceğiz.

Yolculuğun sürprizi ise Doğu Anadolu’nun ikinci büyük gölü olan Çıldır’da. Donmuş gölün üzeri tamamen kar kaplı. Buzu kırıp ağları çeken balıkçılar, atlı kızaklar ortalığa gölü şenlik alanına çevirecek.

Boğatepe Köyü ziyaretimizde ise Kars Peynirinin öyküsüne tanıklık edeceğiz.

Yolculuğun sürprizi ise Doğu Anadolu’nun ikinci büyük gölü olan Çıldır’da. Donan gölün üzeri yaklaşık bir metrelik buz tabakasıyla kaplı. Buzu delip balık tutan balıkçılar, buz üstünde dolaşan faytonlar, sisin içinden gelen balıkçılar, kızaklar, süslü atlar… Kar altındaki Kars bizi bekler.

02 Mart 2020 Pazartesi: TCDD’nin  Doğu Ekspresi gezi treni ile Kars’a yolculuk yapacak olan arkadaşlarımız ile birlikte saat 8:50’de hareketle İstanbul’dan Ankara’ya geçiyoruz. Ankara’da bizi Kars’a götürecek Doğu Ekspresi’ne yerleşiyor ve 16.55’ten itibaren uzun ve güzel bir tren yolculuğuna başlıyoruz. Sapsarı elbiselerini giymiş olan masalsı görüntülerle boydan boya aşıyoruz.

Konaklama : Trende

03 Mart 2020 Salı: Trende geçireceğimiz bütün günümüzde ara duraklarda fotoğraf çekmeyi, tren içinde çekim çalışmaları yapmayı sürdürüyoruz. Yolculuk sırasında İliç, Elazığ, Erzurum’da uzun molalarımızda kentleri gezme imkanımız bulunuyor. Yaklaşık 3 saatlik duruşlarımızda aracımızla hareket edip tekrar trene geri dönüp yolculuğumuza devam edeceğiz. Akşam saatlerinde varacağımız Kars’ta otelimize geçiyoruz.

Konaklama : Simer Otel

04 Mart 2020 Çarşamba: Sabah kahvaltımızı aldıktan sonra Kars’ı dolaşmaya başlıyoruz. Kars Kalesi, taş köprü, hamamlar, şu anda Camii olarak kullanılan 12 Havariler Kilisesi, geniş sokaklar,  Rus işgali zamanında yapılmış ve günümüze kadar ulaşmış binalar, kentin tarihi yapıları ve Fethiye Camii göreceğimiz yerler arasında. Ardında öğle yemeğimizi yiyor ve Ermenistan sınırında yer alan Ani Harabelerine gidiyoruz. Gagik Kilisesi, Havariler Kilisesi, Büyük Katedral (Fethiye Camii), Tigran Honents (Resimli) Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler (Rahibeler) Manastırı ile Selçuklu Döneminde eklenen yapılar Selçuklu Sarayı, hamamları ve Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk Cami olan Ebu-l Menucehr Camii de göreceğimiz yerler arasında.

Gezimizi ve fotoğraf çekimlerimizi tamamladıktan sonra Kars’a geri dönüyoruz ve dinlenip akşam yemeğine geçiyoruz.

Konaklama : Simer Otel

5 Mart 2020 Perşembe: Kahvaltının ardından bir Malakan köyü olan Boğatepe’ye gidiyoruz. Burada Kars Peynirinin yapımına tanıklık ediyor alışverişimizi yapıyor ve yönümüzü Çıldır Gölü’ne çeviriyoruz. Buz tutmuş gölde balıkçıları izleyip ağlarındaki balıkları göreceğiz. Kızaklar, atlar ve balıkçıların ardından tesisimizde göl balıklarından oluşan öğle yemeğimizi yedikten sonra Kars’a dönüş yapıyoruz. Kars’a döndüğümüzde Kars çarşısındaki son alışverişlerimizi tamamlayıp akşam yemeğimiz için hazırlanıyoruz.

Akşam yemeğimizi güzel bir mekanda yerel yemekler ve yerel müzikler eşliğinde yapacağız. Kars kültürünün bir parçası olan aşık geleneğini tanıyacak ve Karslı aşıkları dinleyeceğimiz geceyi eğlenerek bitireceğiz.

Konaklama : Simer Otel

06 Mart 2020 Cuma: Sabah kahvaltımızdan sonra Kars’ı gezmeyi sürdürüyor ve peynircilere gidiyoruz.

Alışverişten sonra otelimize dönüp çıkış işlerimizi tamamlıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından havaalanına geçiyor ve 15.35 teki uçağımızı bekliyoruz. Akşamüzeri İstanbul’a varıyoruz.

Ulaşım:

GİDİŞ TRENLE:

02 Mart 2020 İSTANBUL ANKARA YHT 08.50 Söğütlüçeşme kalkış

02 Mart 2020 ANKARA KARS DOĞU EKSPRESİ 16.55 kalkış

*DOĞU EKSPRESİNDE TEK KİŞİ KONAKLAMA MÜMKÜN DEĞİLDİR.*

DÖNÜŞ UÇAKLA:     

06 Mart 11.30 Kars kalkış, 13.30 İstanbul (SAW) varış 352 TL

06 Mart 15:05 Kars kalkış, 17:35 İstanbul (IST) Varış 259 TL

GEZİ ÜCRETİ

GEZİ ÖN ÖDEMESİ 500 TL DİR. KATILIMIZIN KESİNLEŞMESİ İÇİN ÖN ÖDEMEYİ MUTLAKA YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR. 

Nakit Ödeme Fiyatı : 1.480 TL +    İSTANBUL ANKARA YHT + KARS  iSTANBUL UÇAK
Kredi Kartına Tek Ödeme : 1.580 TL+ İSTANBUL ANKARA YHT + KARS  iSTANBUL UÇAK

Kredi Kartı Fiyatı (3 Taksit) : 1.660 TL + İSTANBUL ANKARA YHT + KARS  iSTANBUL UÇAK
Kredi Kartı Fiyatı (6 Taksit) : 1.740 TL + İSTANBUL ANKARA YHT + KARS İSTANBUL UÇAK

* Fiyatlar iki kişilik odada kişi başı fiyatıdır.
* Tek kişi konaklama talebi sadece otelde geçerli olup trende kesinlikle tek kişi konaklama olmayacaktır.  Tek kişi farkı otelde 3 gece için 240 TL’dir.
* Nakit ödemede % 8 indirim uygulanmıştır.
* Tek çekimde tüm kredi kartları kullanılabilir.
* Taksitler yalnızca World Card Kredi Kartlarına uygulanır.
* 5-12 Yaş arası çocuklara, 2 büyük yanında kalmak koşuluyla % 10 indirim uygula

Ücrete dahil olanlar :

Doğu Ekspresi bileti

3 gece otel konaklama

3 sabah kahvaltısı

2 akşam yemeği

Rehberlik

Tren yolculuğu boyunca iki duraktaki toplu araç ulaşımı

Kars’taki ulaşımlar dahildir.

Ücrete dahil olmayanlar :

İstanbul Ankara Hızlı Tren

Uçak bileti

Belirtilenlerin dışındaki yemekler

Otellerde ve trende alınan ekstralar

Müze ve ören yeri girişleri

kişisel harcamalar.

Gezi Rehberi:

  • Sonbaharda Anadolu’nun en güzel manzaralarına tanıklık edeceğimiz bir kaç güne yolculuk yapıyoruz. Doğunun kuru soğuğunda lahana usulü kat kat giyinmek en doğrusu.
  • Tren yolculuğu yapacak arkadaşlarımız 2 kişi konaklayabilecekleri yataklı kompartmanda yolculuk edebilirler. Bu kompartmanlar diğerlerine göre daha konforlu.
  •  Fotoğraf makinelerinizi, şarj aletlerinizi, pillerinizi, hafıza kartlarını, cdlerinizi almayı unutmayın.
  • Gece çekimleri  için tripod’unuzu alın.
  • Yol için isterseniz termos bardak.
  • Bütün neşenizi, heyecanlarınızı, meraklarınızı yanınıza almayı varsa dertlerinizi, işinizi, sıkıntılarınızı hepsini evde bırakmayı unutmuyorsunuz.

Tags: , ,

Yorumunuz

Top