Shutter sayısı nedir? Nasıl öğrenilir?

İkinci el fotoğraf makinası alırken dikkatli olmalı ve mutlaka tanıdığınız, güvendiğiniz bir yerden almalısınız.

İkinci ek fotoğraf makinasında, ister aynalı, ister aynasız olsun, shutter sayısı, fotoğraf çekim sayısı önemlidir. Perde ömrü dediğimiz bu sayı genelde 150,000 kare civarındadır.

shutter sayısı

Genellikle, satın alırken temizliğine bakarız. İyi fikir verir aslında dış görünüş. Temiz kullanıldığını anlayabiliriz. Zor koşullarda kullanımda, gövdede çizik, kırık ve darbeler olabilir. Bunları temizlemek, parça değişmediği sürece zordur.

Fakat, içi yapısını anlamamız zordur. Fotoğraf çekim sayısı, sensor kullanımı önemlidir. Makinanın fiyatını özellikleri ve belirleyen önemli bir faktördür.

Kullandığınız fotoğraf makinesiyle kaç fotoğraf çektiğinizi merak ediyorsanız veya ikinci ek fotoğraf makinası alacaksanız, fotoğraf makinasında kaç fotoğraf çekildiğini yani sayısının kaç olduğunu öğrenebileceğiniz çeşitli yöntemler mevcuttur.

shutter sayısı

Burada farklı yöntemler ve uygulamalar vardır. Üçe ayırabiliriz.

  • İnternet üzerinden belirleme
  • Program yükleme
  • Akıllı telefon uygulaması ile

İnternet üzerinden, shutter sayısı belirlemede, aşağıdaki programlar kullanılabilir. Kullanımı çok kolaydır. Çekilen en son fotoğraf yükleniz ve upload yapılır. Bir kaç saniye içinde, fotoğraf makinamızın shutter sayısını görebiliriz.

  • MyshutterCount
  • CameraShutterCount

Program yükleyerek de kolayca shutter sayısını öğrenebiliriz.

  • PhotoMe
  • ExifTool
  • Opanda IExif

Ayrıca akıllı telefonlara, shutter count uygulaması yükleyerek, fotoğrafı cep telefonuna aktarıp, uygulamayı çalıştırarak öğrenebilirsiniz.

sensor

 

İkinci el fotoğraf makinasında, shutter sayısı kadar önemli olan diğer bir faktör de sensor kullanımıdır. Fotoğraf çekimi sayılarına yukarıdaki programlarla ulaşabiliyoruz. Fakat, malesef, yeni nesil makinalarda video çekimi sonrası sensor durumunu gösterecek bir program yoktur. Video çekim özelliğinin çok uzun süre kullanımı ve ısınması, sensore zarar verebilir. İkinci el piyasada, shutter sayısı düşük, fakat uzun süre film video çekiminde kullanılan makinalar mevcuttur.

Son söz: İkinci el fotoğraf makinası alım kararı vermek ciddi bir iştir…

Yüksel ALTUN, AFIAP

Tags: , , ,

Yorumunuz

Top