Açık yaz gecelerinde, etkileyici Samanyolu fotoğrafları çekmek

Samanyolu fotoğrafı çekmek, özellikler açık yaz gecelerinde fotoğrafçıların tutkularından biridir. Işık kirliği olmayan, güzel bir ortam ve dokuda ne güzel fotoğraflar çekilir?

Galaksi tozlar, gazlar, yıldız kalıntıları ve diğer gök cisimlerinden oluşan büyük bir alandır. Samanyolu ise, bizim de içinde bulunduğumuz, galaksilerden birisidir.

Samanyolu galaksimiz devasa bir büyüklükte, tahminlere göre 200 ila 400 milyar arasında yıldız barındırmaktadır. Işık kirliliğinin en az olduğu, en açık havalarda bile görebileceğimiz alan çok küçüktür.

Samanyolu’nu, içinde yaşadığımız süre boyunca görebilmeniz mümkün. Samanyolu sarmal şekildedir ve galaksi içinde yer aldığımız konumdan dolayı, galaktik düzlem başımızın üzerine gelecek bir şekilde görünmektedir.

samanyolu

Samanyolunun ne olduğunu öğrendikten sonra, şimdi fotoğraf aşamalarına geçelim.

 1. Öncelikle ışık kirliği olmayan, karanlık bir yer bulmalıyız. Şehirlerdeki ışık kirliliği nedeniyle, şehre yerleşime uzak bölgeler olmalıdır. Ayrıca ay önemlidir. Ayın en küçük olduğu veya gece geç saatlerde göründüğü günler Samanyolu izlemek için en iyi zamanlardandır.
 2. Gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz bütün yıldızlar her zaman aynı konumdadır. Ancak Dünyamızın konumu değişmektedir. Gezegenimiz kendi çevresinde dönmekte, aynı zamanda Güneş’in çevresinde yoluna devam etmektedir. Bu nedenle, yıldızlar kış aylarında, yaz aylarında göründüğünden çok farklı görünmektedir. Samanyolu her zaman gürünmektedir ancak en önemli özelliği olan galaktik düzlemi, özellikle galaktik elde edebilmek için Kuzey Yarım Kürede Mayıs ayından Eylül ayına kadar bir zamandaçekim yapılmalıdır.
 3. Hava açık veya az bulutlu olmalı.

Fotoğraf çekimi için gereken malzemeler:

 • Çekim modları ayarlanabilen bir fotoğraf makinası
 • Yüksek ISO performansı sahip olmalı
 • Tripod
 • Uzaktan kumanda
 • Geniş açı ve açık diyafram objektif
 • Kompozisyon için doğal bri ortam, tarihi grafik özellikli yapılar
 • Tamamen karanlık bir ortam
 • Açık, bulutsuz uygun hava koşulları

Çekim için Hazırlıklar:

Uygun programlarla, Samanyolu fotoğrafı çekimi öncesi, yıldızların en güzel olduğu tarihleri takip etmeniz gerekir. Bunun için çeşitli programlar kullanılabilir. Samanyolu’nun en parlak parçası Scorpius / Sagitarius dur. Yönünüzü ona göre ayarlamalısınız. Şehirden, ışık kirliliğinden, uzak ve karanlık bir bölgeyi tercih etmeliyiz. Sonrasında ise çekim açınıza karar vermeliyiz. Kuzey yıldızının batısında kalan bölgeye göre ayarlarımızı yapabiliriz.

Fotoğraf makinamızın ayarları:

Perde hızı 20-30 sn.

Diyafram açık F4-5,6

Odak; kompozisyona göre, genelde geniş açı tercih edilir.

ISO – 1600 /3200

RAW formatında çekim.

Fotoğraflar RAW çekildiğinde; PS kullanılarak, açıklık koyuluk, kontrast, WB beyaz ayarı, kumlama, keskinlik gibi düzenlemelerle fotoğraflarınız daha etkili hale gelecektir.

samanyolu

Tags: ,

Yorumunuz

Top