“Edirne-Kakava şenlikleri” Fotoğraf gezisi – 5 Mayıs 2019 Pazar

Şehir dışı fotoğraf çekim uygulaması için ekibimiz, katılımcılarımız ve misafirlerimizle birlikte EDİRNE’ye gidiyoruz.

Türkiye’nin Yunanistan ile Bulgaristan’a sınırı olan Edirne ili yıllar boyu Osmanlı başkenti, 18 inci yüzyılda ise Avrupa’nın en büyük yedi şehrinden biri olmuştur.

100 yıl kadar bir süre Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olması buradaki tarihi ve mimari açıdan önemli yapıların sebebidir.

Kakava nedir?

Kakava, Roman kültürüne özgü bir kutlamadır. Kökeni Mısır ve Ön Asya’ya dayanan bu şenlik, günümüzde Türkiye’de de bazı illerde kutlanmaktadır.

Kakava’nın tarihçesine göre Eski Mısır’da Firavun’la beraber yaşayan Koptlar (Romanlar) vardır. Koptlar, Firavun tarafından zulüme uğrar ve kaçarlar. Koptları kovalayan Firavun’un askerleri sularda boğulurlar.

Olayın sabahında Romanlar, akarsu kenarına inerler ve kurtuluşlarını kutlamak için eğlenirler. Romanların başından geçtiği söylenen bu hikaye, tıpkı Kızıldenizi geçen Hz. Musa’nın hikayesine benzer. Birçok kişiyse bu iki olayın aynı anda yaşandığını ve Romanların, dünyaya Mısır’dan yayıldığını söyler.

Kakava şenlikleri nerede kutlanır?

Kakava şenlikleri Türkiye’de Edirne ve Kırklareli başta olmak üzere Romanlar’ın çoğunlukta olduğu hemen her yerde kutlanır.

Kakava şenlikleri nasıl yapılır?

Tarihi kökenine sadık kalınarak su kenarlarına inilir ve eğlenilir. Hıdrellez’deki gibi ateşten atlanan kutlamalar da yapılır. Piknik, müzik ve dans da bu kutlamanın birer parçasıdır.

Edirne, camileri, dini kompleksleri, köprüleri, eski pazar yerleri, çarşıları, kervansarayları ve saraylarıyla yaşayan bir müzedir. Önemli eserleri : Edirne Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi, Sağlık Müzesi, Selimiye Camii, Eski Camii, Üç Şerefeli Camii, Ali Paşa Kapalı Çarşısı, II. Beyazıt Külliyesi.

Gezimize; Selimiye, Eski Camii ve çarşılar. Yemek molamızda Edirne’nin meşhur ciğer tavasını tadıyoruz. Edirne gezimizi, Meriç nehri ve köprüsündeki uygulamamız, Selimiyede gece fotoğrafıyla tamamlıyoruz.

Grubumuza katılmak, hem gezip hem fotoğraf deneyiminizi geliştirmek isterseniz bize ulaşın!

KİMLER KATILABİLİR?PROGRAMFİYATREZERVASYONEDİRNENOTLAR

Fotoğrafa ve fotoğraf sanatına ilgi duyan, seyahet etmeyi ve fotoğraf çekmeyi seven, öğrencilerimiz, dostlarımız ve misafirleri katılabilir.

5 Mayıs 2019 Pazar

06: 30 Bostancı hareket

06:45 Kadıköy

Selimiye Eski Camii, Ali Paşa çarşısı, Sinagog, Medrese Karaağaç, Meriç Köprüsü Selimiye gece çekimi 20:00 İstanbul’a dönüş

Dahil olanlar: Ulaşım, fotoğraf danışmanlığı, Seyahat sigortası

Dahil olmayanlar: Kahvaltı, Yemekler ve diğer ekstralar

Katılım bedeli: 150 TL (KDV eklenecektir)

İletişim: Yüksel Altun

E-posta: iletisim@fotografine.com.tr

Tel: 0533 344 28 02

Bilgi ve rezervasyon:

Edirne’nin en eski halkı, Traklar soyundan Odrisler’in yörede, Meriç ve Tunca ırmaklarının birleştiği bugünkü Edirne’nin bulunduğu yerde bir kent kurdukları bilinmektedir. Odrisler’den sonra yöreye egemen olan Makedonyalılar Dönemi’nde kent, büyük bir olasılıkla Odris yada Odrisia adının değişmesi sonucu, Orestia/Orestas olarak anılmaya başlanmıştır. İS II. yy’ da Roma İmparatoru Hadrianus, (117-138) Orestia Kasabası’nın stratejik önemi nedeniyle buraya kent statüsü verdi ve kendi adını koydu. Böylece, Roma Dönemi’nde kent Hadrianopolis/Hadrianupolis/Adrianupolis/Adrianapolis adlarıyla anıldı. Adrianopolis zamanla Adrianople/Adrianopel olarak değişti. Osmanlı dönemi başlarında Edrinus/Edrune/Edrinabolu/Endriye diye anıldı. 1476’da yazılan Aşıkpaşazade Tarihi’nde kentin adı Edrene olarak geçer. XVI.yy başlarında kentin Edirne olarak adlandırıldığı görülür. Edirne 1361 yılında I.Murat tarafından fethedilmiş ve İstanbul’un alınışına kadar 92 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin başkenti olmuştur. Tarihinde çeşitli unvanları hak etmiştir. Edirne, mutluluk dönemlerinde “Der-i Saadet” (Mutluluk Kapısı) bir “Şenlikler Şehri” dır. II. Murad’dan IV. Mehmet’e kadar zafer kutlamaları, sünnet şenlikleri, II.Mehmet’in evlilik törenleri “İstanbul’u kıskandıracak kadar” olurdu. Edirne tabii ki her dönemde hatırlarda bir “Der-i Saadet” olarak kalmadı. Bu “Serhat Şehri” Evliya Çelebi’nin sözleriyle “Bir İslam Duvan” tarihinde birçok kez felaketle de tanıştı. En fazlada kuşatma ve işgallerden bunaldı. Şenlikleriyle “Mutluluk Kapısı” olarak hatırlanan Edirne’nin yanına “Daima bağrı yanık olan Edirne’yi de koymak gerekir. Edirne her zaman kültür olaylarının yoğun yaşandığı bir kent olmuştur. Mimari yenilikler bu kentin yapılarıyla gelmiş; hat ve süsleme sanatının en güzel örnekleri burada verilmiş, çok sayıda medresesi yoğun tartışmalara tanık olmuş, tıp tarihine geçen ilk uygulamalar burda başlamıştır. Kimliğini asıl Osmanlı döneminde bulan ve imparatorluğun ikinci kenti olan Edirne, kültürel mirasımızın en yoğun hissedildiği bir kenttir. Edime, camileri, çarşıları, köprüleri, tarihi evleriyle ve özellikle de Muhteşem Selimiye ile ülkemize gelenleri ilk karşılayan ve bir sınır kenti olma özelliğini en iyi yansıtan kentimizdir.
1. Fotoğraf makinelerinizi ve yardımcı ekipmanlarını, mevsime uygun giysileri, kullanmanız gereken ilaçlarınızı sakın unutmayın! 2. Müze ve ören yerleri giriş ücretleri gezi maliyetine dahil değildir. 3. Yol üzerinde kahvalt, yemek ve diğer ekstralar maliyetine dahil değildir. 4. Bu bir fotoğraf eğitim uygulamasıdır. Fotografik koşullar dikkate alınarak değişiklik yapılabilir. 5. Yeterli katılım olmaması durumunda iptal edilebilir. 6. Katılımcılar yukarıdaki şartları Kabul etmiş sayılır.

Yorumunuz

Top