Favori fotoğraflarımızla 2015 takvimi yapıyoruz..

2015’in ilk günler.. Bu yazımızda, kendi fotoğraflarınızla, Photoshop programında takvim hazırlıyoruz. Öncelikle favori fotoğrafımızı seçiyor, sonrasında Photoshop’ta bazı basit teknikleri (fotoğraf ve yazı ekleme, kroplama, katman ve katman stilleri,…) kullanarak 2015 yılı takvimimizi yapıyoruz.

Öncelikle arka yüz (background) için uygun bir fotoğraf veya renk belirliyoruz. Aynı zamanda, tüm yıl takvimimizde yer alacak fotoğrafı seçiyoruz. Fotoğrafın yerleşim açısından yatay olmasını tercih ediyoruz. Takvimin yazıcı çıkış boyutunu 30 x 45 cm (12 x 18 inch) ve 240 dpi olarak belirledim. Belirlenen boyuta uygun bir yatay fotoğraf seçeceğim.

1

2

Yeni bir doküman açalım. “open new” (Ctrl+N) Name : “Takvim”, Width : 12 inch, Height : 18 inch, Resolution : 240, Background : White seçeneklerini girdikten sonra, OK tıklayarak, “Takvim” isimli dosyamızı oluşturuyoruz.

photoshop ta takvim yapmak

Sıra arka plan için seçilen fotoğrafımızı yerleştirmeye geldi. Fotoğrafı açıyoruz. Takvim boyutumuza göre kesmek için, “crop tool” u seçiyoruz. Bunun için Width : 12 inch, Height : 18 inch, Resolution : 240 ölçülerine set ediyoruz.”Crop Tool” herhangi bir sınırlama verilmezse, değişken boyut kesme işlemi yapar. Yukarıdaki gibi set edildiğinde ise 12 x 18 inch ve 240 dpi olarak sınırlandırılmış oldu. Fotoğrafımızın küçük bir parçasını kesip takvim arka planını hazırlayacağız. Fotoğrafı kopyalanan takvim sayfasında büyütmemiz gerekecek. Fotoğrafın çözünürlüğü konusunda endişe etmeyin. Arka planda kullanacağız ve keskinlik önemli olmayacak.

4

5

Ctrl + A ve Ctrl + C ile seçip, Ctrl + V ile “Takvim” dosyasına kopyalayalım. Ctrl + T ile fotoğrafı dosyaya yerleştirelim. F7 ile Layers paletini açalım. Arka plan fotoğrafının olduğu katman seçiliyken, Opacity 30% yaparak, arka planda fade etkisi oluşturalım.

6

Takvim ön yüzde yer alacak fotoğrafı açıyoruz. Fotoğrafın takvimde belirlenen boyuta uygun olması gerekir. Büyük yatay fotoğraf küçültülebilir, fakat küçük fotoğraf büyütüldüğünde çözünürlükte kayıp olacaktır. Fotoğrafımızı açalım. Ctrl + A ve Ctrl + C ile seçip, Ctrl + V ile fotoğrafı “Takvim” dosyasına kopyalayalım. Ctrl + T ile fotoğrafı dosyaya yerleştirelim.

7

Takvimdeki ay ve günleri Photoshop ortamında hazırlamak uzun zaman alabilir. Bunun yerine word programında hazırlanan şablon kullanılabilir. İnternet üzerinde hazırlanmış çok kullanışlı takvim şablonları mevcut. Tercihimize göre 12 aylık şablon veya aylık şablonlar seçilebilir. Ben 12 aylık bir şablon hazırladım. Şablon word programında işaretlenip kopyalanır.

8

9

10

11

Ay ve günleri gösteren şablonu Ctrl + V ile kopyalayalım ve Ctrl + T ile ayrılan alana yerleştirelim.
Layer seçili iken Açıklık / Koyuluk ve keskinleştirme yapılabilir. Kontrastı biraz artırdım ve Unsharp Mask amount 150-200% ve 7-10 pixel radius olarak düzenledim.

12

Takvimimiz tamamlanıyor. Son olarak “Text Tool” ile başlık ekleyelim. Takvimime “F O T O G R A F İ N E” başlığını giriyorum. Sizler istediğiniz ismi verirsiniz tabi ki..

photoshop ta takvim yapmak

Takvimimiz tamamlandı. Dosyamızı TIFF veya PSD olarak saklayabiliriz. Bu şekilde, orijinal dosyamızı Layer’lar korunarak saklamış oluruz ve daha sonra değişiklik yapabiliriz. Sunum yapacağımız son halini ise JPEG olarak saklayabiliriz. Son halini hep birlikte görelim.

photoshop ta takvim yapmak

Takvimimizin son halini hep birlikte görelim.

baskı alınabilir 2015 yılı takvimi

Son olarak, sizlerle baskı alıp kullanabileceğiniz bir takvim paylaşmak istiyorum.

baskı alınabilir 2015 yılı takvimi

Yorumunuz

Top