Tufan Kartal “Doğanın İçinden” Fotoğraf Gösterisi

Tufan Kartal “Doğanın İçinden” Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi – 5 Ekim Cumartesi 17:30

Bazen uzaktakilere odaklanırız, uzaktakileri  gözlemleriz,  en yakınımızdakilere bakmak aklımıza gelmez. Oysa yakınımızda, çok yakınımızda ayrı bir dünya gizlidir. Makro dünyasında  grafikler, şemalar, farklı hayatlar gizlidir..

Tufan Kartal, AFIAP

 1955 yılında Mürefte / Tekirdağ’da doğdu. Evli ve bir çocuklu. İ.Ü. İktisat Fakültesi mezunu. Uzun zamandır uğraş edindiği fotoğrafla gerçek anlamda tanışması 1994 yılında  İFSAK’la yolunun kesişmesi ile başladı ve halen devam ediyor. İFSAK’ta 2 dönem Denetim Kurulu üyeliği, 1 dönem Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Cemil Ağacıkoğlu Atölyesinde 2 yıl siyah-beyaz fotoğraf eğitimi aldı ve  Cemi Ağacıkoğlu Atölyesiyle 2 adet siyah-beyaz karma sergiye katıldı.Birçok ulusal ve uluslararası karma sergide yer aldı.. “Hüsn-ü Tabiat isimli ilk sergisini Muhsin Divan’la beraber açtı. Yaşamın İçinden Çocuk, Şey, Doğanın İçinden, Ah Güzel İstanbul, Sevgilim İstanbul,  İlle de Roman Olsun (Ufuk Akarı ile ortak) fotoğraf gösterilerini çeşitli mekanlarda fotoğrafseverler ile paylaştı. Uluslararası ve Ulusal yarışmalarda birçok sergileme ve ödüller aldı. 2000 yılında Belçika’da yapılan Saydam Bianeli yarışmasında mansiyon alan Türk takımında yer aldı. 2004 yılında İngiltere’de yapılan 23. FIAP Saydam Bienali yarışmasında Türk takımına yeniden seçildi. 2010 yılında Hindistan’daki 15.nci doğa bianelinde mansiyon alan Türkiye takımında bulundu.. 4 fotoğrafı Fatih Belediyesi İstanbul Fotoğraf Müzesi’ne kabul edildi.

 Uluslararası Fotoğraf Federasyonu patronajlı yarışmalardaki ödüllerinden dolayı, 2012 yılında  AFIAP (Artist of FIAP – Fedaration Internationale De L’Art Photographıque (Uluslar arası Fotoğraf Sanatçısı) ünvanı  almaya hak kazandı.

Ulusal birçok yarışmada jüri üyeliklerinde bulunan ve  TFSF’nin kuruluşunda İFSAK delegesi olarak bulunan Tufan Kartal halen İFSAK’ta eğitimci olarak görev yapmaktadır.

 

 

Tags: , , , ,

Yorumunuz

Top