PhotoMarathon İstanbul 2018’e katılıyoruz.

FOTO MARATON NEDİR?
Foto Maraton birleştiren bir kültürel etkinliktir. Fotoğraf tutkusudur. Yaşanılan bölgenin tanıtımına katkıdır. Fotoğrafa adanmış bir gündür. Maraton diyorsak; koşmanıza gerek yok; sakin, serinkanlı bir aktivite bu. Herhangi bir dijital fotoğraf makinesine sahip olan herkese açıktır. Vatandaşları,  arkadaşları, sevgilileri, fotoğraf tutkunlarını, turistleri, eğlenceli bir günde, kenti alternatif bir şekilde yaşarken temalı görüntüler oluşturmaları için teşvik eder.

NASIL ÇALIŞIYOR?
Foto Maraton günü, 12 saatlik süre içinde, 3 istasyon dahilinde, her istasyonda 4 tema verilmek suretiyle, toplamda 12 saat 12 tema ve 12 fotoğraftan oluşan bir etkinliktir. Temalar yaratıcılığa açıktır. Katılımcılardan İstanbul ‘da zamanın ruhunu yansıtacak anın, anların fotoğraflanması istenecektir. Her istasyonda 4 fotoğraf lideri ayrı ayrı temaları açıklayacaklardır. Çalışılacak temalar daha önce açıklanmayacak ve her bir fotoğraf lideri bir sonraki temayı ve diğer temaları bilmeyecektir.

CEP, KOMPAKT VE TABLETLERİNİZ İÇİN ÜCRET YOK
Katılımcılar etkinlik öncesi internet sitesi üzerinden 50 TL ücret ödeyerek kayıt yaptıracaklardır. Foto Maraton’un toplanma saati 10.30, bitiş saati 24.00dür. Saat 8.30 dan itibaren katılımcılar Sirkeci Tren İstasyonu salonundaki kayıt masalarından yaka kartlarını, tişörtlerini ve çantalarını teslim alacaklardır. Tablet, cep telefonu ve kompakt fotoğraf makineleri ile katılacaklardan (internetten) ücret alınmayacak, bu kişiler doğrudan Sirkeci istasyonunda saat 12.00 den itibaren kayıt yaptırabileceklerdir. Cep telefonu katılımı saat 13.00 de başlayacak, saat 17.00’de sona erecektir.Cep telefonu katılımcıları çektikleri fotoğrafları #photomaraton hashtag’i sosyal medyada paylaşacaklar ve paylaşma öncesi @photomaraton instigram,twitter hesaplarına üye olacaklardır.Verilen 4 tema birincisine cep telefonu hediye edilecektir.Kazanan 4 fotoğrafın cepte kayıtlı orjinali istenecektir.

12 TEMA 12 FOTOĞRAF LİDERİ
Fotoğraf çekimleri 4 tema üzerinden yapılacaktır. Katılımcılar SD kartlarını aldıktan sonra, ilk olarak yönetimin gösterdiği bir ikonu fotoğraflayıp, maratona çıkacaktır. İlk ikonu çekmeyenler ve her istasyonda başkamadan önce ikon çekmeyenler kural ihlalinden diskalifiye edileceklerdir. Foto Maraton toplu halde bir fotoğraf çekme etkinliği değildir. Herkes verilen yaka kartları vasıtasıyla ulaşım imkanlarını kullanabilecek, istedikleri yerde fotoğraf çekebileceklerdir. 2. istasyon olarak belirlenen Eyüp Meydanı’na katılımcıların ulaşım saati 16.00 dır. Bu istasyonda gene 4 ayrı fotoğraf lideri 4 ayrı temayı açıklayacak,gene burada gösterilen ikon fotoğraflanarak fotomaratona devam edilecektir.Son istasyon Taksim Tünel’de 20.00 de tekrar buluşmak üzere katılımcılar dağılacaktır. Tünel’de 4 fotoğraf lideri 4 yeni temayı açıklayacaktır.Burada da başka bir ikon çekimi ile fotomaraton’un son etabı da tamamlanacaktır.

KART TESLİMİ TAKSİMDE STAND ALANLARININ BULUNDUĞU YERDE, SONUÇ İLANI ERTESİ AKŞAM :SAAT 21.00 de İTÜ TAŞKIŞLA BİNASINDA
Taksim’den fotoğraf çekimi için dağılan katılımcılar en son saat 24.00 e kadar, Taksim’de stand alanlarının bulunduğu yerde kartları yönetime teslim edeceklerdir. Kartların teslimi erken saatlerde de (son tema’ların verildiği Tünel’de saat 20.00 den sonra) verilebilinir;her katılımcının 12 temayı işlemesi zorunluluğu vardır. Teslim edilen temalar kodlanarak jüri seçimine hazır hale getirilecek, ertesi sabah saat 8.30’dan itibaren jürinin çalışması başlayacaktır. Her jüri üyesi önce kendi seçtiği 12 tema birincisini seçecek,Sonra da 12 jüri üyesi beraber toplanarak 144 fotoğraf arasından açıklanacak 12 tema birincilerini belirleyecektir.Akşam sonuçların açıklanması saat 21.00’dir. Kartların teslim anı ve jürinin çalışma saatleri içinde, Fotomaratonun sonuçlarının açıklanacağı İTÜ Taşkışla binasında sponsor firmalar stant açıp tanıtım yapacaktır.Ayrıca aynı yerde saat 13.00 den itibaren fotoğraf söyleşileri yapılacaktır.

12 BİRİNCİYE 12 FOTOĞRAF MAKİNESİ
23 Eylül Pazar Foto Maraton’un 2. gününde jüri çalışmaları devam ederken, salonda akşam jüri açıklamasına dek çeşitli söyleşi ve aktiviteler yapılacaktır. Jüri seçtiği 12 tema birincisine fotoğraf makineleri hediye edecektir. Ödül olarak takdim edilecek, her sponsor firmadan edinilen makineler için kura çekilecektir. Gene sponsor firmaların etkinlikte başarı gösterenlere özel ödülleri olacak, olabilirse 2. Ve 3.’lere de aksesuar hediyeler verilecektir. Son elemeye kalan fotoğraflar albüm olarak basılıp, sergilenecektir.

photomarathon 2018 istanbul

FOTO MARATON’A KATILIM ŞARTLARI

Temel şartlar
Dijital kamera kullanan herkes katılabilir. Lütfen boş bellek kartınızı ve şarjlı pillerinizi yarış günü yanınızda getirin. Tüm görüntüler, belirlenen 12 saat içinde, Foto Maraton gününde çekilmelidir. Bu nedenle fotoğraf makinesinin tarih ayarını kontrol ediniz! Çekim sonrası fotoşop düzenlemeleri yapılmayacak, fotoğrafın orijinalliğine müdahale edilmeyecek ve bireysel temalar, belirlenen sıraya göre fotoğraflanacaktır. Bu şartlar özel bir program ve Exif dosyası aracılığıyla tarafımızdan kontrol edilmektedir.

Konular  sıralı olmalı
Tüm konular, belirlenen temalara göre doğru sırayla fotoğraflanmalıdır. Her istasyonda, kronolojik olarak fotoğraflanması gereken yeni konular verilecektir. Her katılımcının serisini  tanımlayabilmek için, ilk fotoğraftan önce gösterilen ikonu fotoğraflaması gerekmektedir. Foto Maraton sonunda, hafıza kartınızda sadece yarışmaya gönderilmesini istediğiniz 12 fotoğraf bulunmalıdır.

Format / görüntü işleme
Yalnızca JPG formatları kabul edilir. Lütfen fotoğraf makinenizde JPG formatını ve fotoğrafların kalitesi olarak “yüksek” değerine ayarlayın. Resim biçimi olarak, muhtemel sergiyle ilgili 2:3 biçimini ayarlamanız önerilir. Fotoğraf makinenizle bu mümkün değilse, sergilediğiniz resim şeritleri 9×13 formatında tam bir resim olmalı, beyaz bir çerçeve ile gösterilmelidir. Buna ek olarak, manzara modunda kayıt yapmanızı öneririz. Sergideki 12 resmin tamamı 1,70 metre uzunlukta bir fotoğraf stili olarak geliştirildiğinden, portre resimleri yalnızca yatay olarak gösterilebilmektedir. Akşam çekimlerinde bir flaş veya tripod almanızı öneririz.

Dakiklik
Başlama saatinden itibaren 15 dakika içinde toplantı noktasına gelmeyen veya belirtilen zamanlarda, ara saatlerde görünmeyenler diskalifiye olur. Aynı durum saati 24.00olarak belirlenen varış istasyonu için de geçerlidir. Her istasyon için yarım saat geç gelme tölaransı tanınmaktadır.Foto Maraton’un startı, 22 eylül Cumartesi günü Foto Maraton saat 12.00 de verilecektir. Tüm katılımcılar kayıtlı olup başlangıç numaralarını aldıkları için zamanında gelinmesi önemlidir. Foto Maraton ekibi saat 9.00’dan itibaren sizleri bekliyor olacak.

Mekanlar
Foto Maraton çağdaş bir belgedir.  Siyah-beyaz veya renkli olsun, en iyi 144 seriye sergide yer verilecektir. Tüm mekânlar İstanbul bölgesindeki olup, her dört saatte, bir istasyonda toplanılacaktır. Bu duraklarda yeni rotalar belirlenip, katılımcılara Yeni temalar,açıklayıcı notlar ve yol haritası verilecektir. Katılımcılar, ara istasyonlarda tema sayfalarını kendileri almalıdır.  Başlangıç numarası, yarış boyunca görünür şekilde kullanılmalıdır. Küçüklere (16 yaşın altında) yasal bir vasi eşlik edebilir veya vasilerinin yazılı izniyle katılım gerçekleşebilir.

Foto Maraton’un sonu ve ödül töreni
Eğer saat 24.00 kadar Taksim’de hedefe ulaştığınızda 12 temalı 12 fotoğraf makinenizde ise, hedef fotoğraflarınız kayıt altına alınır. Yarış bittiğinde bellek kartınızda sadece 12 fotoğraf olmalı, aksi halde diskalifiye olursunuz. Ödül töreni Fotoğraf Maraton’un ertesi günüdür. Organizasyon komitesi istediği zaman kuralları değiştirme hakkını saklı tutar. Değişiklikler oyun kurallarının önemli bölümlerini etkilerse, zamanında e-posta ile katılımcılar bilgilendirilecektir. Mücbir bir sebep olmadıkça her türlü hava şartlarında fotomaraton etkinliği hayata geçirilecektir.Bunlar için kayıt sırasında verilen e-posta adresi kullanılacaktır. Foto Maraton’da pornografik, şiddet içeren, hukuksal açıdan şüpheli fotoğraflar kesinlikle yer almamalıdır.

İSTANBUL PHOTOMARATHON

İstanbul Foto Maraton, fotoğraf tutkusundan doğan ve bu tutkuyu ülkemizin zengin çevre, bölge ve kültürel mirasının geliştirilmesine yönelik bir araç olarak kullanımını teşvik etmek amacıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek uluslararası bir etkinliktir. Foto Maraton yarışma değildir, günü eğlenceli kılan sosyal bir aktivitedir. İki kıtanın birleştiği, farklı kültürlerin buluştuğu İstanbul, sizleri fotoğraf çekmeye çağırıyor. İçinden deniz geçen 7 tepeli şehir, kozmopolit yapısı, büyülü atmosferi, tarihi, gizemli sokaklarıyla yeniden keşfedilmeyi bekliyor.

Hayat çok hızlı geçiyor, bu hızla akan zamandan anları yakalayıp fotoğraf karelerine hapsetmek, zamanı durdurmak gerekiyor bazen. Hayat milyonlarca, milyarlarca fotoğraf karesinden oluşuyor sa madem; ışığın peşinden koşarak bu kadim kenti kucaklamanın heyecanını yaşayalım. İstanbul’u fotoğraflamak bir keyiftir. Farklı semtler, iç içe geçen hayatlar, birbirinden farklı hikayeleri olan insanlar, sokaklarda her gün, her saat, her dakika bize yeni sahneler yaşatıyor.

FOTOJENİK İSTANBUL
Vapurun sesini, martıların cıvıltısını, denizin kokusunu, Kapalı Çarşının sakin telaşını, Eyüp’ün uhrevi atmosferini, mimari eserlerin heybetini, kentin tarihi dokusunu, kozmopolit yapısını fotoğrafa yansıtabilirsek, İstanbul’u yeniden, yeniden keşfetmiş oluruz. İstanbul fotografik bir şehirdir, caddeleri, sokakları bizi fotoğrafa davet etmektedir. Köşe bucak yürümeye dayalı bir etkinlik olan Foto Maraton, İstanbul’u daha yakından tanımamıza vesile olacak. Fotoğrafçılar için cennet İstanbul’da, objektiflerimizi hayatın akışına yönlendirelim, bu kadim şehri dinleyelim, ruhunu yakalayalım, anı fotoğraflayalım.

Bu yıl uluslararası katılımlı gerçekleştirilecek olan Fotomaraton’ın bir amacıda;fotoğrafın dünyadaki gelişimini yakından izlemek ve yenilikleri paylaşmak, ülkemiz fotoğraf çevreleri le uluslararası farklı kültürleri fotoğrafın ortak dilinde buluşturmaktır.

FOTO MARATON’UN AMACI
Foto Maratonların düzenlenmesi yoluyla fotografik kültür ve programatik düşünceyi yaymak ve geliştirmek;

*Fotoğrafın çevrenin, bölgenin ve kültürel mirasın geliştirilmesi için bir araç olarak kullanılmasının teşvik edilmesi;

*Yavaş yaşama, zaman kalitesinin iyileştirilmesi ve gözlem yoluyla sürdürülebilirlik kültürünün yayılması;

*Fotoğraf meraklılarının gerçek ve sanal bir topluluğunu oluşturma;

*Fotoğraf, video ve görsel sanatları, etkinliklerin, yarışmaların, sergilerin, atölye çalışmalarının, kursların ve aynı amaçları hedefleyen başka girişimlerin  himaye ve organizasyonu ile yayıncılık yolu dahil, her türlü teşvik. (Kitap basımı, elektronik ortam satışı)

*Üyelerin faaliyetlerini,  eğitim, bilgi ve bağlantı merkezi olarak koordine etme.

Foto Maraton katılımcıların belirli bir süre içinde, genellikle 6, 9,12 ila 24 saat arasında, önceden belirlenmiş ve başlama startıyla birlikte verilen konular üzerine bir dizi fotoğraf çekmeleri gereken bir fotoğraf etkinliğidir. Foto Maraton sadece dijital kameralar ve bazı akıllı telefonlar, tabletler ve kompakt makineler için geçerlidir. Kameranın çeşitli türleri rekabeti renklendirebilir. Foto Maratonlarda katılımcıların çekimleri sonrası Fotoşop gibi fotoğraf düzenleme programı kullanmalarına izin verilmez. Ama fotoğraf çekiminden önce (örneğin. Filtrelerin Kullanımı, kameranın ayarlarını vs.) kamera ayarları yapılabilir.

FOTO MARATONUN TARİHİ
Photo Marathon konsepti iki arkadaş Antonio Bolivar ve Eduardo Soto tarafından Madrid’de 1984 yılında geliştirildi. Buna Maratón Fotográfico adı verildi. Antonio Bolivar 1984’te arkadaşı Eduardo Soto ile birlikte Maraton Fotográfico (Photo Marathon) adlı bir fotoğraf yarışması düzenledi ve bunu Madrid kent konseyine sundu. Kodak ve Albacolor adlı bir fotoğraf laboratuarı sponsor oldu.1985’ten 1988’e kadar Madrid kent Konseyi ve Kodak’la birlikte dört defa tekrarlandı ve daha sonra Lizbon, Santiago de Compostela vb. de birkaç tane daha FotoMaraton yapıldı. Photo Marathon daha sonra dünya’da dolaşmaya başladı. 1987’de New York’ta bir Photo Marathon yapıldı.1988’de Stockholm’de  ve 1989’da ilk Photo Marathon Copenghagen’de düzenlendi.

Sonra Berlin’e sıra geldi.Ve sonra da Cardif, Nice, New Castle …

Bugün Photo Marathon, Miami Beach’ten Filistin’e, Afrika’ya, Myanmar’a … … yayılmış durumda. Antonio ve Eduardo 1984’te, başlattıkları bu düşüncelerinin dünya çapında yaygınlaşacağını hayal ettiklerini sanmıyoruz. Hepimiz bu iki adama saygı borçluyuz. Onların sayesinde dünyadaki pek çok insanın bu eşsiz fotoğraf etkinliğine katılmaları mümkün oldu. Şimdi ise 79 yerde Foto Maraton düzenlenmektedir. Berlin, 24 saat, 24 tema, 24 fotoğraf ile dünyanın en büyük, en kapsamlı Foto Maraton etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.

Foto Maraton Türkiye’de ilk kez İstanbul’da, uluslararası düzeyde, 22-23 Eylül 2018 tarihinde uluslararası kurallarına uygun olarak gerçekleştirilecektir.

photomarathon 2018 istanbul

FOTOMARATON ETKİNLİĞİ DE BİR DİZİ KURAL İÇERİYOR

1 -Fotomaraton etkinliğinde,içinde kart yuvası da bulunandigital kameralar kullanılmalıdır.Herhangi bir veri manipülasyonu (fotoğraf düzenleme, dosyaları yeniden adlandırma, EXIF verilerinde yapılan değişiklikler vb.) Anında diskalifiye edilmeye neden olacaktır. Yarışma süresince sadece bir kamera kullanılabilir. Dosya biçimi “JPEG” olmalıdır. Fotoğrafların silinmesine ve tekrarına izin verilir.

2-Halk katılımı;Tablet,compakt ve Cep telefonu ile gerçekleşir.Cep telefonu Fotomaraton etkinliği için uygulamalar(iOS ve Android) kurulacaktır. Fotoğraflar bu uygulamada hem düzenlenmiş hem de farklı sıralarda kaydedilebilir.4 fotoğraf yükledikten sonra, uygulamaya katılım tamamlanmalıdır.
Fotomaraton’a Herkes katılabilir. 16 yaşın altındaki kişiler için yasal vasinin yazılı onayı gerekir.Katkı payı, “Fotomarathon” un sitesine önceden aktarılacak ve katılımcı kayıt başlangıç numarası alacaktır.

3-İstanbul uluslararası Foto Maratonu’ndan 2 gün öncesine kadar kayıt olmak gerekir.Son kayıt tarihi 20 eylül 2018 perşembe günüdür. Kayıt iptali halinde organizasyonel nedenlerle giriş ücreti iade edilemez. Kayıt sadece katılım ücretinin ödenmesinden sonra geçerlidir. Cep telafonu katılımı için internet üzerinden kayıt gerekmemektedir ve katkı payı ücreti yoktur.

4-Katılımcı, etkinlik sırasında medya ya da basın tarafından verilen olağan dokümantasyonun bir parçası olarak çekilmiş, röportaj yapılmış ve / veya fotoğraf çekilmesini kabul eder.

5-Katılımcı, kayıtlarını İstanbul Foto Maratonunun ortakları ve sponsorları tarafından organizatörlerin kullanımını açıkça kabul eder.

6-Katılımcı, fotoğrafların tüm hakları olduğunu ve üçüncü kişilerin sunumunda herhangi bir kişilik haklarının ihlal edildiğini onaylar.

7-Katılımcı, kayıt verisinin elektronik olarak işleneceğini açıkça kabul eder. Verilerin üçüncü şahıslara aktarılması, önceden izin almadan gerçekleşmeyecektir.

8-Organizatörler olayı iptal etme veya erteleme hakkını saklı tutar. Bu durumda, katılım ücreti, iptalden sonraki dört hafta içinde veya mümkünse sabit bir değiştirme tarihi için katılımcılara iade edilecektir.

9-Kentte katılım ve hareket kendi sorumluluğunuzdadır.Organizasyon komitesi
Foto Maraton sırasında herhangi bir hastalık,kaza vb türden olaylardan sorumlu
tutulamaz.Fotomaraton’a katılan herkes sigorta yapılacaktır.

11 Hukuki başvurular için İstanbul fikri ve sınai haklar mahkemesi yetkilidir.

TEMA BELİRLİYİCİLER

1-Sadık Üçok
2-Mürsel Yağcıoğlu
3-Ümit Varlı
4-Arel Kalender
5-Dursun Yartaşı
6-Tahir Korkmaz
7-Şafak Yavuz
8-Koray Akten
9-Burak Bulut Yıldırım
10-Yüksel Altun
11-İsmail Türkoğlu
12-Emre Ogan

SEÇİCİ KURUL

1-Merih Akoğul
2-Coşkun Aral
3-Ekrem Koray Berkin
4-Ali Borovalı
5-Nesibe Bat
6-Murat Gür
7-Haluk Çobanoğlu
8-Ömer Orhun
9-Prof.Ozan Bilgiseren
10-Prof. Nihal Kafalı
11-Bülent Özgören
12-Coşar Kulaksız

Organizasyon Komitede basın ile ilişkiler

1-Ali Dağlar
2-Serkan Ocak
3- Şafak Yavuz

Organizasyon komitede yabancı misafir ilişkiler

1-Alp Alper

 

Tags: , ,

Yorumunuz

Top