“Gizemli Heykelleriyle Karlov Köprüsü” Fotoğraf Gösterisi

Gösterinin adı: “Gizemli Heykelleriyle Karlov Köprüsü”

İlk Gösterim Tarihi: 24 Mayıs 2016 – İFSAK Gösteri Salonu

Fotoğraf sayısı: 157

Süresi: 12 dk.

Müzikler: Richard Clyderman “Moonlight Sonat” ve “Ave Maria” – Sokak çalgıcıları

Orjinal adı Prag Charles Bridge olan Karl Köprüsü Prag’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan oldukça güzel bir yapıdır. Karl köprüsü Prag’da yer alan en eski köprüdür. Köprü vitava nehrini ikiye böler. Karl köprüsünde 16 adet sütün bulunmaktadır.

Köprü gotik tarzda yapılmış gerçekten oldukça güzel ve gezmesi keyif verici bir köprüdür. Özellikle, sabah ve akşam saatlerinde çok güzeldir.

Karl köprüsünün bugün bulunduğu yerde 10. Yüzyılda tahtadan basit bir köprü bulunmaktaymış. Ancak zaman içerisinde köprü yıpranmaya başlamış ve en son oluşan seller köprüyü iyice kullanılamaz hale getirmiş. Bundan ötürü kral Vladislav tarafından 1170 yılında bu tahta köprü yıkılarak yerine taş bir köprü inşa edilmiş.

Ancak şehirde ardı ardına oluşan seller bu köprüye de zarar vermiş ve köprü 1342 yılında bir sel sonrası tamamen yıkılmış. 14. Yüzyılda Charles tarafından aynı yere bugünkü karl köprüsü inşa edilmiş. Köprü 515 metre uzunluğunda ve 9,5 metre genişliğinde yapılmış. Bu köprü de oluşan pek çok selde ciddi zaralar görmüş.

Prag karl köprüsünün hem giriş hem de çıkışında kuleler vardır. Köprü üzerinde ise 30 adet heykel vardır. Heykellerin her biri birbirinden güzel ve farklıdır. En ünlüsü ise aziz John Nepomuk heykelidir.

Bu heykellerin hepsi replikadır ve orijinalleri Ulusal Galeri Lapidarium’da bulunmaktadır. Bu heykellerin en ünlüsü Bohemyalı Aziz Jan of Nepomuk’dur ve azizin, kralın kendisini aldatan karısının günahlarını itiraf etmeyi reddettiği için şehit edildiği düşünülür. Bu heykellerin en yenisi ise Cyrill ve Methodius’dur ve Hıristiyan misyonerler betimlenmektedir.

Karl Köprüsü üzerinde mutlaka görmeniz gereken yerler ya da eserler arasında işgalcilerin hızlı ilerleyişini engellemek için yapılan Eski Şehir Köprü Kulesi, İsa’ya küfretmekle suçlanan bir öğrencinin parası ile yaptırıldığı düşünülen Çarmıha Geriliş Heykeli,  Aziz Jan Nepomucky’nin nehire atıldığı yeri belirleyen Lorraine Haçı, Yunan misyonerler Kyrillos ve Methodios’un betimlendiği Aziz Kyrillos ve Aziz Methodios Heykeli, azizin nehre atılışının görüldüğü Aziz Jan Nepomucky pirinç rölyefi, Bruncvik Heykeli, köprünün güneyinde yer alan Ezilmişlerin Meryem Anası portresi, kör bir rahibin rüyasında Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini görmesinin tasvir edildiği Azize Luitgard Heykeli, Antonin Heykeli ve haçlı seferlerinde para toplamak için kurulan Kutsal Üçleme Tarikatı’dır.

Tatilinde bahar ve yaz aylarını seçtiyseniz köprü üzerinde konumlanmış ressamlar, hediyelik eşya satıcıları ve müzik kutusu satıcıları size ayrı bir keyif verecektir.

Köprünün kendi güzelliğinin yanında o güzel manzarasının da tadını çıkarın…

Gün doğumu, batımı, gecesi, manzarası, çevresi, heykelleri, kuleleri, ressamları, satıcıları, müzisyenleri, ziyaretçileriyle, meşhur Prag Karl Köprüsü’nü fotoğrafça anlatmaya çalıştığım gösterime hoş geldiniz.

İyi seyirler dilerim,

Tags: , , , , , ,

Yorumunuz

Top