“KÜLTÜRLER ŞEHRİ: MARDİN” Fotoğraf Sergisi – 2013

FOTOGRAFİNE Gezi grubumuzun Nisan ayında gerçekleştirdiği ve grup üyelerimizin sonraki aylardaki proje çalışmaları sonrasında, ilk karma fotoğraf sergimizi 11-17 Kasım 2013 tarihleri arasında Kozyatağı Kültür Merkezi – Kozzy AVM (Kozyatağı/Kadıköy-İstanbul) Sergi Salonunda açıldı.


Sergimize; Yüksel Altun, Uğur Demirden, Canan Yaşar, Engin Can Gündüz, Nazan Demiryürek, Evren Demiryürek, Gülgen Doğan, Sermin Kandemir, Mükerrem Batum, Şevki Silan, Ceyhun Can, Mete Zaralıoğlu, Salih Olgunman, Sinan Gürlen, Edibe Özkardeşkaya, Nilay Kortel katılacak.

Sergimize tüm sanatseverler ve dostlarımız davetlidir.

Sergimizi; İstanbul Avrupa yakasında ve Haziran 2014’de Mardin’de de tekrar etmeyi hedefliyoruz..

KÜLTÜRLER ŞEHRİ: MARDİN

Verimli Mezopotamya ovasının tepesinde yükselen Anadolu’nun parıldayan güneşi eşsiz şehir MARDİN. Çağlar boyunca, Anadolu kültürlerin uğrak yeri.

Taşın insan yaşamındaki yerini, insan emeğinin taşı şekillendirdiğini,

Dinlerin, mezheplerin harmanlandığı büyülü kent MARDİN.

Bakırın, gümüşün tüm el sanatlarının Ustaların sihirli ellerinde hayat bulan şehir.

Mimarisi, sosyal yaşamı, kültürel dokusu ve şehrin kendisi ile gerçekten her göreni büyüleyen bir şehir. Gerçek anlamda bir müze şehridir. Bir kalenin üzerine oturtulmuş olan şehir, eski ve yeni olmak üzere iki bölüm. Evler, medreseler, kiliseler.. Adeta tarih ile bugünün vuslata erişidir MARDİN.

MARDİN, yalnız şehir merkezi ile değil, çevresi ile de kültürel bir mirastır. Midyat, Savur, Hasankeyf, Nusaybin, Dara,..

Dünya Süryaniliğinin merkezi olan Deyrulzafaran, Mor Gabriel ( Deyrul Umur ) Tanrı Kullarının Dağı Tur Abdin’in kalbidir bu manastırlar… Kime sorsanız ikinci Kudüs’ü der bu toprakların… Dünyanın yaşayan en büyük manastırları tüm mütevaziliğiyle bekler sizi…

Dara, su sarnıçları ile Dara ve yine dünyadaki yaşayan arkeolojik birkaç şehirden biri.

Vefanın, dillerin, dinlerin, duyguların, Sevgilerin, hoşgörünün, yüreklerin el ele, yüz yüze, iç içe girdiği, gönül gönüle birleştiği, bir gül bahçesinin güneşlenmesidir MARDİN.

MARDİN bir tutkudur. Aşk şehridir. Mecnun’un Leyla’ya Aşk-ı Lisanıdır.

Fırtınalarda, boranda yüreklerimizin ısınmasıdır MARDİN.

Bir abbarasından ötekine… Bir öyküden ötekine bağlanmak demek bu kentte… Biz susarız sözü ona bırakırız dağın şehrinde…

“MARDİN ANLATILMAZ YAŞANIR.”

Tags: , , ,

Yorumunuz

Top