Belgesel Fotoğraf grubumuzun konuğu: Alper DALKILIÇ

Belgesel Fotoğraf grubumuzun, 12 Mart 2014 Çarşamba günü yapılacak toplantısında Alper DALKILIÇ konuğumuz olacak.

Alper Dalkılıç, 1978 doğumlu, bankacı ve sporcu. Dünyanın 4 ayrı kıtasında (ASYA, GÜNEY AMERİKA, AFRİKA, ANTARKTİKA) 4 ayrı çöl maratonua yarışlarına katıldı. Bir ilki başararak, bunu yapan ilk TÜRK sporcusu oldu. Grand Slam* adı verilen unvanı kazandı. Dünyadaki 28 kişi arasına girdi. Sonraki süreçte Avustralya, Avrupa kıtasında İzlanda ve Kuzey Amerika’ da Grand Kanyon ultra maratonlarına katıldı. Bu şekilde, #7kıta7ultramaraton projesini tamamladı.

Bu önemli başarılara sahip sporcu dostumuz, fotoğrafları ve yaşadıklarını sunumlarında paylaşıyor.

*Grand Slam, bir takvim yılı içinde 4 ultra maratonun tamamlanması. Dünyada henüz 28 kişi tamamlayabildi.

www.4deserts.com/4_deserts_grand_slam

Bir sene içinde tamamladığım 4’lü seri Time Dergisi tarafından 2010 yılında Dünyanın en zorlu 10 faaliyetinden biri olarak seçildi..

www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1869820_1869688_1869686,00.html

National Geographic dergisi Kasım sayısında Risk Takers bölümüne konuk oldu. Yabancı edisyonlarda Felix vb sporcular yer alıyor. Aynı zamanda Avustralya’da çekilen görüntülerden oluşan kısa film, derginin iPad edisyonu ve fb sayfasında paylaşıldı.

www.facebook.com/photo.php?v=10153934995150355&set=vb.175649980354&type=2&theater

3 Kasım’da CNN TURK’te “Akut var Hayat var” programına konuk oldu.

tv.cnnturk.com/akutvarhayatvar

Grand Slam* yapan ilk Türk ve Dünya’ daki 28 kişiden biri olmakla beraber;

* Mayıs ayında 520 km.lik Avustralya’ daki ultra maratona katılan ilk Türk sporcu,
* Ağustos ayında İzlanda’ daki 250 km.lik ultra maratona katılan ilk Türk sporcu
* Eylül ayında Kuzey Amerika kıtasında koşulan ve serinin sonuncusu olan 273 km uzunluğundaki Grand Canyon Ultra Maratonu’na katılan ilk Türk sporcu oldu.

#7kıta7ultramaraton projesini tamamlayan ilk Türk sporcu olmaktan da gurur duyuyor.

7 kıta süresince TEMA için MEŞELER YUVA ARIYOR projesi için koştu.

#7kıta7ultramaraton sonrasında kitap yazmayı ve sergi düzenlemeyi planlıyor.

ALPER DALKILIÇ KİMDİR?

1978 yılında İzmir’de doğan Alper DALKILIÇ, ilk ve orta öğrenimini Türkiye’ nin farklı illerinde tamamladı. Uludağ Üniversitesi’ nde yüksek öğrenimine başladıktan sonra birçok öğrenci kulübünde faaliyetlere katıldı. Dağcılık, paraşüt, yamaç paraşütü, maraton koşuları, bisiklet turları ve fotoğrafçılık alanında kendisini geliştiren DALKILIÇ üniversite ve diğer dağcılık kulüpleri bünyesinde gerçekleşen uluslararası tırmanışlara katıldı, ayrıca fotoğraf çalışmalarına ağırlık verdi.

İFSAK eğitimleri sonrasında DSLR makine ile tanışan Alper DALKILIÇ, Türkiye’de gerçekleştirdiği birçok tırmanış dışında İran, Gürcistan, Rusya ve Çin’de yüksek irtifa tırmanışları yaparak ileriki dönem için rotasını Himalayalar’ a yöneltti. Bu konuda hazırlıklarına devam eden, yurtiçi ve yurtdışında gerçekleşen maraton, dağ koşuları ve Türkiye’de ilki düzenlenen “6 günde 240 km” koşulan Likya Yolu Ultra Maratonu (240 km)’na da 3 kez katılan Alper DALKILIÇ, Nisan 2012’ de İznik Ultra Maratonu (126 km) na da katılarak başarıyla tamamlamıştır.

Finansbank Kurumsal İletişim Birimi’ nde çalışmaktadır. Banka bünyesindeki Fotoğrafçılık Kulübü’nün çalışma gurubunda da görev almış, çektiği fotoğraflar Autrans, Fransa’daki Dağ ve Macera Filmleri festivali, İFSAK ve banka bünyesinde sergilere dahil edilmiştir. Dağ Keçisi Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği’nin kurucusu olup halen tırmanışlara ve gittiği yerleri görüntülemeye devam etmektedir.

2011 Haziran ayında katıldığı Gobi Çölü Maratonu sonrasında KlimaPlus-Mitsubishi Electric sponsorluğunda Dünya’ nın 4 ayrı kıtasında gerçekleşen, bir hafta süren ve 250 km mesafe koşulan 4 ultra çöl maratonuna (sırasıyla Atakama Çölü, Gobi Çölü ve Sahara Çölü ultra maratonları ve Antarktika maratonu) katılan Alper Dalkılıç, bir yıl içinde maratonları başarı ile tamamlayarak bir ilki gerçekleştirdi; Grand Slam’a* bir Türk sporcunun adını yazdırdı. Yönetmenliğini yaptığı “EKSİ-ARTI” isimli filmde yaşadıklarını kendi kamerasından görüntülerle paylaşmaktadır.

5.kıta olan Avustralya’daki The Track Outback Race isimli etkinlik 520 km ile Dünya’nın en uzun yarışı olarak kabul edilmektedir. Finansbank sponsorluğunda katıldığı yarış süresince Alper Dalkılıç’a profesyonel bir kameraman eşlik etmiş olup çekilen görüntüler ile belgesel film oluşturulacaktır.

Avrupa kıtasında-İzlanda ve Kuzey Amerika kıtasında Grand Kanyon ultra maratonlarını da başarıyla bitiren Dalkılıç, “7 Kıta 7 Ultra Maraton Projesi”ni tamamlamıştır. Takip eden süreçte kitap, sergi ve sunumlar ile anılarını paylaşacaktır.

*Grand Slam: Aynı takvim yılı içinde 4 ultra maratonun tamamlanması.

Tags: ,

Yorumunuz

Top